İnşaat Sektöründe Devrim : 3 Boyutlu Mimari

İnşaat sektöründe standart mimari çözümlerine büyük bir alternatif getiriliyor. İnşaat sektöründe kullanılan yeni teknolojinin adı 3 boyutlu mimari...

16 Ocak 2015
İnşaat Sektöründe Devrim : 3 Boyutlu Mimari

İnşaat sektöründe standart mimari çözümlerine büyük bir alternatif getiriliyor. İnşaat sektöründe kullanılan yeni teknolojinin adı 3 boyutlu mimari...

3 boyutlu teknolojiler ve sanal gerçeklik uygulamaları, inşaat sektörüne, binaların 'tesisat haritasını' kullanıcılara sunmak ve yapım sırasında hataları minimize, işgücünü optimize etmek de dahil pek çok çözüm sunuyor.

Hayatın her alanına girmeye başlayan 3 boyutlu teknolojiler, inşaat sektörü için oluşturduğu çözümlerle bu ihtiyaca da yanıt verecek. Artık binaların 2 boyutlu çizimlerini 3 boyutlu hale dönüştürerek bina henüz inşa edilmeden bilgisayar ortamında onun tamamlanmış halini görmek, içinde gezmek, aksayan yönleri fark etmek ve değiştirmek mümkün. Bu şekilde oluşturulan 3 boyutlu bina planlarını dijital halde tüm binanın kullanıcılarının web'den rahatlıkla ulaşabileceği bir şekilde her türlü tesisatın tam koordinatlarını veren bir kılavuz da oluşturulabiliyor.

İNŞAAT SEKTÖRÜ DE 3 BOYUT TEKNOLOJİSİNİ KULLANIYOR

Türkiye'de 3 boyutlu sanal gerçeklik kullanılarak inşa edilen ilk binalardan biri İzmir'deki Adnan Menderes Havalimanı'nın yeni iç hatlar terminali oldu. TAV İnşaat, bu projesinde 3 boyutlu sanal gerçekliği kullanmak için 20 yıldır bu alanda faaliyet gösteren infoTRON'un kapısını çaldı. Daha önce savunma, uzay havacılık, otomotiv, ulaştırma ve enerji sektörleri için çalışan infoTRON, sektör yelpazesine inşaatı da eklemişti.

TAV ve infoTRON'un mühendislerinden ortak bir ekip oluşturuldu ve Adnan Menderes Havalimanı'nın yeni iç hatlar terminali için çalışmalar başladı. Sonrasını infoTRON CEO'su Burak Pekcan anlatıyor:

"TAV tarafından iletilen projeleri kısa bir sürede 3 boyutlu sanal gerçeklik ortamına taşıdık. Sonuçlandığında, bir yolcu gibi dolaştık, bankoların önünde durduk, yürüyen bantlarda bagajımızı bekledik, mağazaların vitrinlerine baktık. Bu deneyim bize projenin aksayan taraflarını görme imkanı da sundu. Örneğin projenin ilk taslağında, taşıyıcı anlamda hiçbir işlevi olmayan iki sütun çizilmiş. Bunu 3 boyutlu sanal gerçeklik uygulamasında fark ettik ve projeden çıkarıldı. Terminal, 2 boyutlu çizim üzerinden hayata geçirilseydi, büyük olasılıkla bu iki sütunun gereksizliği anlaşılamayacak, inşa edilecek, sonra da yıkılacaktı"

HATALAR EN AZA İNDİRİLİYOR

Pekcan'ın verdiği bilgilere göre, 3 boyutlu teknolojilerin inşaat sektörüne, pazarlama aşamasında da katkısı bulunuyor. Yakın gelecekte maketten satışlar yerini 3 boyutlu sanal gerçeklik uygulamalarına bırakacak gibi... Zira bu teknolojiyle potansiyel müşteriler, proje daha inşa edilmeden içinde gezdirilebiliyor, pencereden manzarayı izleyebiliyor, kullanım alanlarının ihtiyacına uygunluğunu deneyimleyebiliyor. Ayrıca projenin uygulanma aşamasında, yani inşaat sırasında, uygulayıcıların projeyi kavramasını kolaylaştırıyor. Çizimler tablet bilgisayarlara yükleniyor. Şantiye şefleri, tablet bilgisayarları herhangi bir yöne doğru kaldırıp tutunca ekrandan projenin o koordinattaki bitmiş halini görüyor. Böylece hatalar minimize ediliyor. Yani mühendislik hataları en aza indirgeniyor.

Burak Pekcan, bu noktanın üzerinde duruyor:

"Bu sistem, tüm hesapların en ince ayrıntısına kadar yapılmasını sağlıyor. Mevcut durumda inşaat hazırlık aşaması kısa, inşaat daha uzun sürer. Çünkü kesin hesaplar, hazırlık aşamasında yapılamadığı için iş uzar. Bu sistemde ise inşaata hazırlık aşaması belki daha uzun, ama her şey o kadar net ki inşaat hızla, sorunsuz ve en optimal maliyetle ve en kısa sürede tamamlanıyor. İsteğe göre sistemi geliştirmek de mümkün. Örneğin, işçilere birer sensör takarak her birinin an itibariyle ya da belirli bir saatte nerede olduğunu, ne kadar enerji harcadığını bile takip edebilirsiniz, iş güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bu sistemi, şu anda Türkiye'deki büyük müteahhitlik firmalarına anlatıyoruz. Enka, TAV ve DİA da şu ana kadar çalıştığımız şirketlerin arasında yer alıyor"

ŞART KOŞULUYOR

Pekcan, çeşitli ülkelerde kamu projelerine teklif alınırken 3 boyutlu çizimlerin dahil olduğu akıllı yapı bilgi modellemesinin (BIM) şart koşulmaya başlandığını da sözlerine ekliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Stevie Awards 2017’de ‘Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi’ ve ‘Yılın Yönetim Takımı’ ödülleri AND Gayr

19 Eylül 2017


Cityscape Global’in ziyaretçi sayısı yüze 25 arttı

Cityscape Global’in ziyaretçi sayısı yüze 25 arttı

Bu yıl Dubai’de 11-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Cityscape Global 2017 fuarı ziyaretçi akın

18 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.