İnşaat sektöründe konut yatırımlarının artması bekleniyor

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından Eylül ayı raporu yayınlandı.

13 October 2021
İnşaat sektöründe konut yatırımlarının artması bekleniyor Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından her ay oluşturulan ve sektörün son durumunu ortaya koyan Hazır Beton Endeksi'nin Eylül 2021 dönemi sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Rapora göre, Ağustos ayından sonra Eylül ayında da faaliyette bir yükseliş görüldü. Faaliyette görülen bu artışa karşın beklenti endeksinde son bir ayda gerileme görüldü. Uzun dönemli toparlanmanın göstergesi olan güven endeksi ise Eylül'de eşik değerin hemen altında bir değer aldı.

Raporda, beklenti ve güven endekslerindeki düşüşe rağmen açıklanan verilere bakıldığında Hazır Beton Endeksi'nin eşik değerin üzerinde tutunmasının sebebi Faaliyette görülen yükseliş olarak ifade edildi.

Eylül 2021 döneminde tüm endeksler, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sonrasında ülke ekonomisinde toparlanmanın etkilerinin görüldüğü geçen sene Eylül'e oranla düşük göründü. Geçen sene görülen konut talebinin bu sene ortaya çıkmaması sebebiyle bütün endekslerdeki yıllık değişim negatif tarafta kaldı.

"SEKTÖR POTANSİYELİNİ GÖSTEREMİYOR"

Hazır Beton Endeksi'nin Eylül 2021 raporunu değerlendiren THBB Başkanı Yavuz Işık, "THBB olarak her ay gerçekleştirdiğimiz Hazır Beton Endeksi yalnızca hazır beton sektörü perspektifinden değil, inşaat sektörünün geneli açısından da durumu yansıtması yönüyle sektörün öncü göstergelerinden biri konumundadır. Üçüncü çeyrek verileri ile inşaat sektörünün yoluna devam ettiği ancak sektörün potansiyelini bu yıl hâlen gösteremediği anlaşılmaktadır. Sektör oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin ve geleceğe yönelik beklentilerinin olması gereken seviyenin altında olması, üzerinde önemle durulması gereken bir noktadır" ifadelerini kullandı.

İnşaat sektörünün güveni en hızlı zayıflayan, buna karşılık normalleşmesi en çok zaman alan sektör olduğunu belirten Işık, "Ekonomik gelişmelerden ve başta faiz olmak üzere makro değişkenlerden ani bir şekilde etkilenen inşaat sektörünün kısa zaman içinde yoluna devam etmesi için konut yatırımına olan mevcut ilginin artması gerekmektedir. Bu noktanın cazip hâle getirilmesine yönelik her türlü kamusal girişim sektör açısından kıymetlidir" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum