İnşaat sektöründe yeni projeler gündeme alındı

Konut stoklarının erimesiyle üreticiler yeni projeler için düğmeye bastı.

20 May 2021
İnşaat sektöründe yeni projeler gündeme alındı 2021 yılının ilk üç atlık döneminde Türkiye genelinde belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatındaki artış dikkat çekti. Geçen yılın yaz döneminde satış rekorlarının kırıldığı sektörde stoklar eriyince tasarı halinde olan yeni konut projeleri için düğmeye basıldı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, yapı ruhsatlarındaki artış hakkında değerlendirmelerde bulunan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, 2019 yılı ve 2020 yılı ilk çeyrekte üretimin az olduğunu bu sebeple de baz etkisi yaşandığını belirtti.

Sektörde stokların azaldığını ve piyasada yeni konut talebinin de yükseldiğine dikkat çeken Elmas, "Salgın tüm sektörleri olduğu gibi inşaatı da etkiledi. Mart ayında atılan normalleşme adımları sonrasında ruhsat başvuruları artış gösterdi. Mart ayında tonu 5 bin 800 lira olan demir bugün 7 bin 450 lira. Yeni üretilen konutların maliyeti bitenlerden ortalama yüzde 40 fazla. Maliyet artışı fiyatlara yansıyınca satış üzerinde baskı oluşacak" şeklinde konuştu.

"PROJELER RAFLARDAN İNMEYE BAŞLADI"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ise uzun zamandır bekleyen konut üreticilerinin artık düğmeye bastığını belirterek, "Bekleyen projeler raflardan inmeye başlıyor. Bunda stokların erimesinin de etkisi büyük. Hatalı lokasyonda ve hatalı fiyatlı projeler var ama bu stok değil, satılmayan talep görmeyen işler. Doğru konumdaki doğru projede stoklar ciddi oranda eridi. Bu da yeni yatırımların dolayısıyla yeni ruhsatların önünü açtı. Önümüzdeki günlerde dövizden mevduattan kazanan yine gayrimenkule yönelecek" diye konuştu.

Pandemiden birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektörünün de zarar gördüğünü dile getiren Durbakayım, "Sektörde faaliyet gösteren firmalar, bozulan nakit akış dengeleri nedeniyle vergi ve sigorta ödemelerini yapamaz hale gelmiş, bu dönemde mali tablolarının da dengesi bozulmuştur. Bu gibi durumlarda devletimizin yine devreye girerek, sektörleri ve ekonomiyi destek desteklediğini biliyoruz. Son üç yıldır art arda gelen döviz ve pandemi krizlerin yarattığı ekonomik tahribatı onarmak için yine böyle bir destek bekliyoruz. Ancak vergisel ve muhasebesel düzenlemelerle nefes alabiliriz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum