İnşaat sektöründe yerli üretim heyecanı yaşanıyor

İnşaat sektöründe yerli üretim hazırlığı, sektörde büyük yankı uyandırdı.

08 September 2020
İnşaat sektöründe yerli üretim heyecanı yaşanıyor İnşaat sektöründe dışa bağımlılığı azaltacak ve inşaat maliyetlerinde büyük düşüşler doğuracak yerli üretim hazırlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından duyurulduktan sonra sektörde ses getirdi.

Milliyet'te yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, inşaat malzemelerinin tamamen yerli üretimi için Emlak Katılım ve Emlak Konut GYO'nun ithal malzemelerin Türkiye'de üretilmesini sağlayacak yatırımlar yapacağını duyurdu.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, hedeflerinin sektörde ithalatın 4 misli ihracat yaparak ülkeye sağladıkları cari fazlayı artırmak olduğunu belirterek, "Ülkemizdeki inşaatlarda özellikle yerli ürünlerin kullanılması gerektiğini her platformda dile getiriyoruz. Dış Ticaret Endeks raporlarımız da gösteriyor ki 'Made in Turkey' algısı henüz iç pazarda hak ettiği değeri göremiyor. İç pazarda da yerli malzemeye duyulan güvenin artması gerekiyor. Bunu bir yerli malı seferberliği olarak değerlendirebiliriz" şeklinde konuştu.

"ÜRETİM GÜCÜ TÜM COĞRAFYAYA YETER"

Türkiye'nin yerli üretim gücünün teknolojik, altyapı ve insan kaynağı açısından içinde bulunduğu tüm coğrafyaya yetecek potansiyele sahip olduğundan bahseden İMSAD Başkanı Küçükoğlu, ihracat yapma kapasitesinin ise tüm kıtalara ulaştığının altını çizdi.

Koronavirüs salgınında yerli üretiminin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirten Küçükoğlu, "İhracat portföyümüz, rekabetçilik gücümüz, gelişen algımız da; ülkemize yönelik inşaat malzemeleri ithalatını azaltma potansiyelimizi işaret ediyor. Biliyoruz ki ithal edilen ürünlerin tamamına yakını ülkemizde üretiliyor. İhtiyacımız; Ar-Ge faaliyetlerimizin daha da geliştirilmesidir" şeklinde konuştu.

MEGA PROJELERDE KULLANIM ÖNEM TAŞIYOR

Ar-Ge faaliyetlerinin gelişmesiyle ithal edilen katma değerli ürünlerin Türkiye'de üretilerek ithalatın azaltılabileceğinden bahseden İMSAD Başkanı Küçükoğlu, "En çok ithal ettiğimiz ürünlerin ölçek veya kapasite sorunu sebebiyle ithal edilen ürünler oluşturuyor. Kamu ve özel sektörün ortak hamleler yapmasını fevkalade önemsiyoruz. Mega projelerde yerli malzemelerin daha yüksek oranda kullanımı da hem algı, hem de miktarsal boyutta katkı verir" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum