İnşaat sektöründe yükseliş Ekim ayında da sürdü

İnşaat sektöründe yükseliş trendi devam ediyor. İşte Ekim ayının raporu…

11 November 2020
İnşaat sektöründe yükseliş Ekim ayında da sürdü Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından her ay oluşturulan ve sektörün son durumunu ortaya sunan Hazır Beton Endeksi'nin Ekim 2020 raporu yayınlandı. Rapora göre, sektörün yükselişi Ekim ayında da devam etti.

Söz konusu rapora göre, Ekim ayında yaşanan hareketlilik ile inşaat sektörünün yükseliş trendi 5 aydır devam ediyor. Bu dönemde konut satışlarındaki yavaşlamaya rağmen inşaat faaliyetlerinin hızlandığı kaydedildi.

ENDEKSLERDE GERİLEME

Ekim ayında güven endeksi ve beklenti endeksinde düşüş görüldü. Temmuz ayından Ekim ayına kadar yükseliş gösteren beklenti endeksi, konut kredisi faizlerindeki artış ve kurdaki dalgalanmalar nedeniyle gerileme gösterdi. Güven endeksi de uzun aradan sonra negatife döndü.

Buna karşın endekslerde görülen negatifliğin aylık bazda olduğu belirtildi. İki endeks de geçen yılın aynı dönemine göre pozitif tablo gösterdi.

"SEKTÖR YILI POZİTİF KAPATABİLİR"

Hazır Beton Endeksi Ekim 2020 sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, "Yükselen faiz, kredi yavaşlaması, talepteki durağanlık, ABD seçimleri sonrasında Türkiye-ABD ilişkilerindeki yeni gelişmeler, pandemiye yönelik alınacak tedbirler ile birlikte yılın son 2 ayında ekonomik faaliyette yavaşlama beklenmektedir. PMI yani Satın Alma Yöneticileri Endeksi ve kapasite kullanım oranlarındaki son rakamlar bu yavaşlamanın başladığını ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün de bu gelişmelerden bağımsız bir hareket sergilemesi beklenemez. Ancak ekim ayı THBB Hazır Beton Endeksi rakamları inşaat sektörünün yılı, tüm ekonomik zorluklara rağmen pozitif tarafta kapatacağına işaret etmektedir" ifadelerini kullandı.

2020 yılının 3'üncü çeyreğinde Türkiye ekonomisinin büyümeye uygun makro konjonktürü içerisinde inşaat sektörünün de ciddi bir atılım gösterdiğine dikkat çeken Işık, "Ekim ayı sonuçları inşaatın son çeyrekte de potansiyelini ortaya koyacağını ve ekonominin büyümesinde kendinden beklenenin üstüne çıkacağını bize söylemektedir" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum