İnşaat Sektöründen Rant Vergisine Alternatif Teklif

İnşaat sektörü temsilcileri, yüzde 40'lık imar rantı vergisini yüksek buldu ve müteahhidlerin vergi ödemek yerine sosyal konut inşa etmesini önerdi.

11 Aralık 2014
İnşaat Sektöründen Rant Vergisine Alternatif Teklif

İnşaat sektörü temsilcileri, yüzde 40'lık imar rantı vergisini yüksek buldu ve müteahhidlerin vergi ödemek yerine sosyal konut inşa etmesini önerdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı imar değişiklikleri sebebiyle emsal artışı olan parsellerdeki artan değerin yüzde 40'ının rant vergisi kapsamında kamuya ödenmesine ilişkin düzenlemeye, inşaatçılardan ilginç bir öneri geldi. Bu rakamı yüksek bulan sektör temsilcileri, "Rant vergisi yerine müteahhide sosyal konut yaptırılsın" dedi.

İşte inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerinin imar rantı vergisi hakkındaki görüşleri :

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas:

Prensip olarak bu vergiye karşı değiliz. Ancak oranın yüzde 40 olması sıkıntı yaratır. Yüzde 25-30 civarında olmalıydı. Haksız kazancı ortadan kaldırması açısından doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak değerleme iyi tespit edilmeli. Aksi halde subjektif durumlar ortaya çıkabilir.

YDA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan:

Eğer ilave imar artışından bir gelir olmuşsa, bunun kamuyla paylaşılmasını doğru buluyorum. Ancak yüzde 40 oranı çok yüksek. Farklı formüller uygulanabilir. Müteahhide kamunun ihtiyacı olan altyapı, köprü ve çevre düzenlemesi gibi işler yaptırılabilir. Örneğin sosyal konut yaptırılırsa, kentsel dönüşüme de katkı sağlayabilir.

Servet GYO Genel Müdürü Mahmut Sefa Çelik:

Eğer bir yatırımcı arazisi üzerindeki mevcut imar haklarının üzerinde bir hak istiyorsa, makul bir harç ödeyebilir. Eğer vatandaşın evinin değerlenmesi üzerinden ilave vergi alınacaksa bu iki sonuç doğurur. Vatandaş ya yatırım olarak konutu gündeminden çıkarır ya da gayri resmi işlem yapmaya başlar.

İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım:

Eskiden şerefiye vergisi vardı, kaldırılmıştı. Şimdi bu geri dönüyor. Eğer imarda bir artış olduğu için ortaya bir kâr durumu çıkıyorsa, bu artış tamamen kamunun artışıdır. Buradan elde edilen gelirin de paylaşılabiliyor olması lazım.

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik:

Rant vergisinin ev alan vatandaştan alınması doğru olmaz. Ancak arsalardaki imar artışından alınabilir.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Düzce Belediyesinden İnşaat Çalışmalarına Yeni Düzenleme

Düzce Belediyesinden İnşaat Çalışmalarına Yeni Düzenleme

Düzce Belediyesi “Çevre Taahhütnamesi” kapsamında bazı uygulama ve denetimleri değiştirmek üzere top

22 Şubat 2017


İnşaat Sektörü Güvende İstikrar Sağlayamadı

İnşaat Sektörü Güvende İstikrar Sağlayamadı

İnşaat sektörü güven endeksi Ocak ayında azaldı. Son 4 aylık süreçte yalnızca Aralık ayında artış gö

25 Ocak 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat