İnşaat Sektörüne Afrika Önerisi

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, inşaat sektörü temsilcilerine yeni bir pazar olarak Afrika'yı önerdi.

05 Aralık 2014
İnşaat Sektörüne Afrika Önerisi

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, inşaat sektörü temsilcilerine yeni bir pazar olarak Afrika'yı önerdi.

Güllüce, “Türkiye’de gayrimenkul pastası artık bize yetmeyecek. Afrika’ya, Amerika’ya, dışarı açılmak lazım” dedi.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından düzenlenen 6. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde, gelişen gayrimenkul ve inşaat sektörlerinin daha büyük pazarlarda bulunma isteği dile getirildi.

Önceki gün GYODER zirvesinde gayrimenkul yatırımları anlamında başka ülkelere açılmanın önemine dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce çağrısını yineleyerek, “Türkiye’de gayrimenkul pastası bize artık yetmeyecek. Dışarıya açılmamız lazım. Niye bunu büyütmeyelim. Afrika’dır, Amerika’dır, nereye gidersiniz siz bilirsiniz ama şu sebepten oraya gidemiyoruz diyorsanız, gelin oturup bunları konuşalım” dedi.

AFRİKA'DA BÜYÜK POTANSİYEL VAR

Yurtdışına açılmak konusunda inşaat malzemesi üreticileri de aynı çağrıyı yaptı. İMSAD Başkanı Dündar Yetişener, “Hepimiz kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz. Gelin müteahhidi, müşaviri, inşaatçısı bir olup, birlikte yeni bir güç oluşturup dışarıya gidelim, o zaman bütün işleri alırız. Enerji fiyatları düşüyor, dünya ekonomileri daralıyor. Kara kıtada (Afrika) büyük bir potansiyel var, bize de yeni pazar lazım. Burası nasıl olsa bir yere gitmiyor” diye konuştu.

[caption id="attachment_40160" align="alignnone" width="808"]Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce[/caption]

AB'YE UYUM İÇİN ÇED

Bakan Güllüce, son yapılan ÇED değişikliğinin AB’ye uyum fasıllarının sağlanması anlamında yapıldığına vurgu yaparak, bu nedenle çevre mevzuatında hızla değişikliklere gidildiğini dile getirdi. Güllüce, “Çevre mevzuatını çok sık değiştiriyoruz. Bundan dolayı da bazı sorunlar oluyor. Tabii bu duruma yatırımcılar ve bakanlıkça bir adaptasyon süreci olacaktır. AB’ye uyum fasılları içerisinde en iddialı yer çevre olduğu için sürekli değiştiriyoruz. O yüzden son yaptığımız ÇED değişikliği tamamen AB’ye uyumun yüzde 99 olmasını sağlamak amacıyla çıkartılan bir yönetmeliktir” dedi.

HAKSIZ REKABET

Zirvede masaya yatırılan en önemli konu ise ‘kalite’ oldu. Türkiye’de malzeme, işçilik ve mevzuat anlamında kalite sorunu yaşandığını söyleyen Güllüce, kalitesiz demir kullanımı konusunda aldıkları şikayetle denetimlere başladıklarını hatırlatarak, “Kimsenin bu ülkede ürünü hak etmediği ücrete satma hakkı yok. Hem demir sattıkları kişiyi aldatıyor, hem de pazarda haksız rekabet yaratıyorlar” dedi.

[caption id="attachment_40159" align="alignnone" width="808"]İTO Başkanı İbrahim Çağlar İTO Başkanı İbrahim Çağlar[/caption]

TÜKETİMDE YERLİ MALI

Zirveye katılan İTO Başkanı İbrahim Çağlar da kalite vurgusu yaparak, “Dünyanın en iyi inşaat malzemelerini biz yapıyoruz. Ama tüketimde de yerli malına eğilmek kaliteyi artıracaktır. Müteahhitlerin işlerinde bunu öne çıkarmaları kaliteli üretime katkı sağlar” diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


“İnşaat sektörüne kalıcı çözüm gerekli”

“İnşaat sektörüne kalıcı çözüm gerekli”

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, üretici ve tüketici için yapılan tedbirlerin olumlu o

20 Eylül 2017


Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Stevie Awards 2017’de ‘Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi’ ve ‘Yılın Yönetim Takımı’ ödülleri AND Gayr

19 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.