İnşaat Sektörüne Faiz Dopingi

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş beklentisi inşaat sektörüne güveni arttırdı. Güven tazeleyen sektörde yeni projelerin hız kazanması bekleniyor...

25 Nisan 2016
İnşaat Sektörüne Faiz Dopingi

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş beklentisi inşaat sektörüne güveni arttırdı. Güven tazeleyen sektörde yeni projelerin hız kazanması bekleniyor...

TÜİK Nisan 2016 sektörel güven endekslerini açıkladı. 2016 yılının ilk 3 ayında güven endeksinde düşüş yaşayan inşaat sektörünün yüzü Nisan ayında güldü. İnşaat sektörü güven endeksi Nisan ayında yüzde 0,1 artış gösterdi. 

Sektörel güven endeksinin artış göstermesinin sevindirici bir haber olduğunu belirten sektör temsilcileri bu durumun yeni projelerin hızlanmasına neden olacağını açıkladı. Temsilciler faizlerinde düşmesiyle beraber güven endeksinde artış devamlı olacağını belirttiler.

YENİ PROJELER HIZLANACAK


İnşaat sektörü güven endeksinin artmasının yeni projelerin hızlanmasına neden olacağını belirten 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, "Biz şirket olarak sektöre olan güvenimizi her zaman koruduk. Son dönemde ekonomik açıdan açıklanan verilerin de iyi gelmesi bekleyen konut talebini alıma yönlendirecek gibi görünüyor." dedi. Dündar, güvenin artmasının gelecek dönem için alınan kayıtlı siparişlerin artacağının bir göstergesi olduğunu söyledi.

ŞİMDİ SIRA BANKALARDA


Konut satışlarının her ay artış göstererek devam ettiğini ve artışın hızlanması için inşaat sektörüne duyulan güvenin artmasının sevindirici olduğunu söyleyen Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkanı Hikmet Alma, "Şimdi sıra bankalarda. Bankalar da konut kredilerini düşürerek oluşan bu iyimserliği desteklemek durumunda." dedi.

Sektöre olan güvenlerini her zaman koruduklarını belirten Alma, "Yeni projelerin fizibilitelerine başladık. Yeni projelerimizi yakında tek tek hayata geçireceğiz. Sektörde de yeni projelerin yakında hızla açıklanacağı görülüyor. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış da siparişlerin arttığının önemli bir göstergesi." açıklamasında bulundu.

FAİZ ORANLARI BİRAN ÖNCE AŞAĞI ÇEKİLMELİ


Kısa süre içerisinde endeksin artışını sürdürerek baz değer olan 100’ün üzerine çıkmasını temenni ettiklerini belirten Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, bu temenninin gerçekleşmesi için daha fazla proje üretmenin tek başına yeterli olmadığını aynı zamanda daha fazla alıcı gelmesiyle olacağını açıkladı.

Vatandaşın konuta ulaşmasının kolaylaştırılmasının şart olduğunu söyleyen Özyurt, "Biz şirket olarak yaptığımız projelerde konuta ulaşımı kolaylaştırmak için her türlü finansal modeli alıcıya sunabiliyoruz. Anlaşmalı bankalar kanalıyla da faizleri aşağıya çekiyoruz. Ancak sektör genelinde alımların artması için bankaların da biran önce konut kredi faizlerini aşağıya çekmesi gerekiyor. Şu an ortalama konut kredisi faizi aylık yüzde 1.21 seviyelerinde bunun hızla önce yüzde 1’e ardından da yüzde 1’in altına çekilmesi lazım." dedi.

GÜVENİN SÜRMESİ İÇİN FAİZLERİN AŞAĞI İNMESİ ŞART


Güven endeksinin artmasının projelerin hızlanacağının önemli bir göstergesi olduğunu ifade eden Royal Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Çehreli, Bu aynı zamanda daha çok proje için daha çok çalışana ihtiyaç olacağı anlamına gelir. İstihdama önemli katkı sağlayan bu sektörde çalışan sayısının artmasıyla birlikte sektör yönünü hızla yukarıya çevirir." dedi.

Konut kredi faizlerinin biran önce düşürülmesinin şart olduğunu açıklayan Çehreli, "Merkez Bankası'nın yaptığı indirim bankalar tarafından mevduat faizlerine yansıdı ama henüz başta konut kredisi olmak üzere diğer kredi tiplerine yansıtılmadı. Sektörde oluşan bu güvenin sürmesi için faizlerin aşağıya inmesi şart." dedi.

FAİZ DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ GÜVENİ ARTIRDI


Konut kredisi faiz oranlarının düşeceği beklentisinin inşaat sektörüne güven kazandırdığını belirten Cihan İnşaat İş geliştirme Müdürü Bengi Hışır, "İnşaat haricinde tüm sektörlerde güven azalırken, inşaat sektöründe güven nisanda yüzde 0,1 arttı." dedi.

Konut alımlarının artması için faizlerin aşağı çekilmesinin gerektiğini söyleyen Hışır, "Şu an ortalama aylık yüzde 1.21 seviyelerinde olan faizlerin yüzde 1’e ardından da yüzde 1’in altına çekilmesi lazım. Faizler aşağıya çekilirse bekleyen konut talebi daha rahat alıma döneceğini düşünüyoruz.Biz inşaat sektörüne güvenin artarak süreceğine inanıyoruz." açıklamasın bulundu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


“İnşaat sektörüne kalıcı çözüm gerekli”

“İnşaat sektörüne kalıcı çözüm gerekli”

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, üretici ve tüketici için yapılan tedbirlerin olumlu o

20 Eylül 2017


Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Stevie Awards 2017’de ‘Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi’ ve ‘Yılın Yönetim Takımı’ ödülleri AND Gayr

19 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.