İnşaat Sektörünün En Önemli Sorunu İmar Kanunu

25 Aralık 2014
PAYLAŞ
İnşaat Sektörünün En Önemli Sorunu İmar Kanunu

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, İmar Kanunu'nun inşaat sektörünün en önemli sorunu olduğunu açıkladı.

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, sektöre dair geçmişteki birçok sorunun bugün hala sürdüğünü ifade ederek, İmar Kanunu'nun bunların arasında en kritiği olduğunu söyledi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından Rixos Ankara Oteli'nde düzenlenen "Türkiye 3. Genişletilmiş İnşaat Sektörü Değerlendirme ve İstişare Toplantısı"nda konuşan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, İmar Kanunu'nun Kentsel Dönüşüm Kanunu ile çelişen yanları bulunduğuna işaret etti. Tellioğlu, "Bizim talebimiz, İmar Kanunu ve inşaat sektörü ilgili diğer kanunların bütünlük içerisinde birbirini tamamlaması ve sağlıklı işlemesidir" görüşünü dile getirdi.

İş ve iş güvenliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tellioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

[caption id="attachment_41628" align="aligncenter" width="808"]İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu[/caption]

"Özellikle son iş kazalarından dolayı sektörün üzerinde ağır bir baskı var. İşçi kardeşlerimiz bize emanet. Türkiye'de maalesef böyle salaş bir çalışma düzeni gelişmiş. İnşaat sektörü gelişmesine rağmen biz müteahhitler olarak ya da ustalarımız, taşeronlarımız bu noktada kendisini çok yetiştiremedi. Burada hatamız var. Siyaset kurumu da siyasi olarak bunun faturasını ödemekten çekindiğinden dolayı 'hemen cezayı basayım' anlayışına düşüyor. Maalesef Çalışma Bakanımız da 2 bin inşaatın yapılan denetlemelerde bin 800'ünün mühürlendiğini söyleyerek kamuoyuna bir müjde vermiş oluyor. Kusura bakmayın. Bu, müjde değildir. Bu, bakanlık açısından da sektör açısından da ayıptır. Benim sektörden edindiğim intiba şu: Aslında yüzde 80'ini kapatacak şekilde suç unsuru yok ama bir arkadaşımız geliyor. 'Efendim şunları, şunları tamamlayın' diyor. Eksikleri tamamlıyoruz, açıyoruz. Öbürü geliyor. 'Şunları, şunları yaparsan iyi olur.' Bir hafta da o kapatıyor. Bunu taksit taksit vermenin bir manası yok"(AA)


"İnşaat Sektörünün En Önemli Sorunu İmar Kanunu" haberine ait yorum yok

Yorum Yap