İnşaat Sektörünün En Önemli Sorunu İmar Kanunu

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, İmar Kanunu'nun inşaat sektörünün en önemli sorunu olduğunu açıkladı.

25 Aralık 2014
İnşaat Sektörünün En Önemli Sorunu İmar Kanunu

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, İmar Kanunu'nun inşaat sektörünün en önemli sorunu olduğunu açıkladı.

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, sektöre dair geçmişteki birçok sorunun bugün hala sürdüğünü ifade ederek, İmar Kanunu'nun bunların arasında en kritiği olduğunu söyledi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından Rixos Ankara Oteli'nde düzenlenen "Türkiye 3. Genişletilmiş İnşaat Sektörü Değerlendirme ve İstişare Toplantısı"nda konuşan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, İmar Kanunu'nun Kentsel Dönüşüm Kanunu ile çelişen yanları bulunduğuna işaret etti. Tellioğlu, "Bizim talebimiz, İmar Kanunu ve inşaat sektörü ilgili diğer kanunların bütünlük içerisinde birbirini tamamlaması ve sağlıklı işlemesidir" görüşünü dile getirdi.

İş ve iş güvenliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tellioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

[caption id="attachment_41628" align="aligncenter" width="808"]İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu[/caption]

"Özellikle son iş kazalarından dolayı sektörün üzerinde ağır bir baskı var. İşçi kardeşlerimiz bize emanet. Türkiye'de maalesef böyle salaş bir çalışma düzeni gelişmiş. İnşaat sektörü gelişmesine rağmen biz müteahhitler olarak ya da ustalarımız, taşeronlarımız bu noktada kendisini çok yetiştiremedi. Burada hatamız var. Siyaset kurumu da siyasi olarak bunun faturasını ödemekten çekindiğinden dolayı 'hemen cezayı basayım' anlayışına düşüyor. Maalesef Çalışma Bakanımız da 2 bin inşaatın yapılan denetlemelerde bin 800'ünün mühürlendiğini söyleyerek kamuoyuna bir müjde vermiş oluyor. Kusura bakmayın. Bu, müjde değildir. Bu, bakanlık açısından da sektör açısından da ayıptır. Benim sektörden edindiğim intiba şu: Aslında yüzde 80'ini kapatacak şekilde suç unsuru yok ama bir arkadaşımız geliyor. 'Efendim şunları, şunları tamamlayın' diyor. Eksikleri tamamlıyoruz, açıyoruz. Öbürü geliyor. 'Şunları, şunları yaparsan iyi olur.' Bir hafta da o kapatıyor. Bunu taksit taksit vermenin bir manası yok"(AA)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Düzce Belediyesinden İnşaat Çalışmalarına Yeni Düzenleme

Düzce Belediyesinden İnşaat Çalışmalarına Yeni Düzenleme

Düzce Belediyesi “Çevre Taahhütnamesi” kapsamında bazı uygulama ve denetimleri değiştirmek üzere top

22 Şubat 2017


İnşaat Sektörü Güvende İstikrar Sağlayamadı

İnşaat Sektörü Güvende İstikrar Sağlayamadı

İnşaat sektörü güven endeksi Ocak ayında azaldı. Son 4 aylık süreçte yalnızca Aralık ayında artış gö

25 Ocak 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat