İnşaat Sektörünün Yükselişi Prefabrikasyonu Arttırdı

Prefabrik sektörü, hem global açıdan hem de ulusal çapta hızlı büyüyen sektörlerden biri olarak gösteriliyor.

10 Temmuz 2015
İnşaat Sektörünün Yükselişi Prefabrikasyonu Arttırdı

Prefabrik sektörü, hem global açıdan hem de ulusal çapta hızlı büyüyen sektörlerden biri olarak gösteriliyor.

İnşaat sektörünün hızlı gelişimiyle birlikte büyüme hızını arttıran prefabrik sektörü, prefabrikasyon teknolojisi sayesinde kalite, hız, ekonomi ve süreklilik gibi kavramları içerisinde barındırıyor.Türkiye ekonomisinde de söz sahibi olmaya başlayan sektör, üretim ve uygulama aşamasındaki standartlaşmayla birlikte Türk inşaat sektöründeki önemini de günden güne arttırıyor.

Hızlı ve pratik inşa edilebildikleri için son dönemde projelendirilen prefabrik ve çelik toplu konut yapıların sayısı da arttı. Özellikle 17 Ağustos depreminden sonra çelik binaların yaygınlaşması da prefabrik sektörünü olumlu yönde etkiledi. Sektör yetkilileri, 10 yıl öncesinden bu yana geçen süreçte prefabrikasyona olan ilginin artmasının altında, depreme karşı dayanıklı binalar hususunda bilinçlenmenin yattığını öne sürüyor. Yaşanan depremlerden sonra prefabrik şirket sayısının da artması da büyümenin bir göstergesi oalrak kabul ediliyor.

Sektörün öncü firmaları, prefabrik sektörünün yaygınlaşmasının yalnızca deprem gerçeği ile değil, büyüme sürecine olumlu katkı sağlayabilecek ortak çalışmaların yapılması ve gerek global gerek ulusal çapta bilinirlik kapasitesinin arttırılması gerektiğini düşünüyorlar. Bunlara ek oalrak prefabrik sektörü otoriterleri, inşaat kalitesinin artırılması için yapılmakta olan yasal uygulamalar ve yaptırımlar sebebi ile enerji verimliliği ve geliştirilmiş yapı malzemelerinin öneminin giderek artacağı düşüncesini savunuyorlar.

DEPREME KARŞI DAYANIKLI BİNA

Özellikle 17 Ağustos depreminin ardından gelişmeye başlayan hafif çelik yapı sektörü hızla gelişmeye devam ediyor. Prefabrikasyon sektöründe önemli bir pazar payına sahip olan sektörün özellikle kentsel dönüşüm projeleri ile büyümesini sürdüreceği öngörülüyor. Hafif çelik yapıların yüzde 90'ı üretim tesislerinde gerçekleştiriliyor. Sadece montaj kısmı yerinde oluşturuluyor. Dört katlı bir yapı yaklaşık 30 günde tamamlanıyor. Bu hız herhangi bir yapı sisteminde bulunmuyor. Hafif çelik yapılar kentsel dönüşüm projeleri için doğru bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Bu yapılar hem çok kısa sürede yapılıyor hem depreme dayanıklı hem de ısı ve ses yalıtımı yüksek olması ile ön plana çıkıyor.

Hafif çelik yapı sistemi, betonarme yapıya kıyasla yüzde 12 daha pahalı... Bu fiyat farkına rağmen, hafif çelik yapının daha hızlı inşa edilmesi, ayrıca ısı ve enerji tasarrufu sağlaması sebebi ile betonarme yapıyla ekonomik açıdan eşitlenmiş oluyor. Hafif çelik sistemi ile inşa edilen yapılar, depreme karşı dayanıklılığının yanı sıra standart izolasyon özelliklerini bünyesinde barındırıyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod'un üretimini yaptığı yeni nesil yaşam konteynerlerinin İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te kull

07 Eylül 2017


Hasanoğlu İnşaat iletişim çalışmaları için Feveran İletişim ile anlaştı

Hasanoğlu İnşaat iletişim çalışmaları için Feveran İletişim ile anlaştı

Hasanoğlu İnşaat, stratejik iletişim danışmanlığı konusunda Feveran İletişim'le anlaşmaya vardı.

07 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat