İnşaatlarda çalışacak robot işçiler geliyor

Türk müteahhitler, robot işçi geliştirme adına ortak çalışma yürütüyor.

28 September 2020
İnşaatlarda çalışacak robot işçiler geliyor Dünyada gelişen teknolojiyle birlikte birçok alanda insan üretim gücünün yanına yapay zeka ürünleri eklendi. Robotların inşaat çalışmalarına ne zaman dahil edileceği merak konusuydu. Tamamıyla insan gücüne dayanan inşaat sürecine teknolojik gelişmeler eklense de yapay zekanın henüz tam anlamıyla eklenmediği görülüyor.

Sabah Gazetesi yazarı Hülya Güler'in Türk Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün ile inşaat sektörüne dair yaptığı söyleşide robot işçiler gündeme geldi.

24 SAAT ÇALIŞACAK ROBOT İŞÇİLER

İnşaat çalışmalarında teknolojik gelişmelere dair bilgilendirmede bulunan TMB Başkanı Yenigün, inşaat çalışmalarında 24 saat çalışabilecek robot işçileri üretme adına ortaklaşa yürütülen çalışmadan bahsetti.

Sanayi Bakanlığı ile inşaat çalışmalarında yapay zeka teknolojisini kullanmak üzere yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını belirten Yenigün, "Dünyada örnekleri var ve biz de Türk müteahhitler olarak 24 saat çalışan 'robot' inşaat işçileri geliştirmek istiyoruz. Kendimizin geliştirdiği bu robot işçiler inşaatın kabası yapıyorlar. Daha sonra kaliteli işçilik çıkaran yerli işçilerimiz de ince işleri yapacaklar. Şu an bu konuda Sanayi Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, DEİK ve Türkiye Müteahhitler Birliği ortak bir proje yürütüyoruz" şeklinde konuştu.

"İMAJIMIZ OLDUKÇA İYİ"

Türk müteahhitlerinin yurt dışı faaliyetleri hakkında da konuşan TMB Başkanı Yenigün, Türk müteahhitlerinin uluslararası pazardaki imajının oldukça iyi olduğunu belirterek, "Bizim için uluslararası pazarda 'Çin fiyatına Avrupa standardında iş yapıyorlar' deniyor. Bu algı kesinlikle çok işimize yarıyor. Rusya, Türkmenistan, Kazakistan başta olmak üzere bölge ülkelerde, Ortadoğu'da ve Afrika'da uzun bir geçmişimiz ve pazarda bir ağırlığımız var. Geçmişten gelen ilişkilerimizle halden anlıyor, özellikle Afrika şartlarında iş yapmaya uyum sağlıyoruz, sıkıntılı süreçleri esneklik göstererek atlatıyoruz. Cumhurbaşkanımız bölge ülkeleri ziyaret ediyor ve bizi de çok güzel lanse ediyor. Bütün bunlar tabi bize yeni iş fırsatları açısından büyük avantaj sağlıyor. Ancak ticari ilişkilerin, siyasi gelişmelerden fazlasıyla etkilendiği bir dönemdeyiz ve Türkiye özellikle bölgesinde son derece aktif. Örneğin Libya'daki aktif politikamızın bize yeni iş imkanları yaratmasını bekliyoruz. Bazı ülkelerde ise geçmişe göre işlerimiz azaldı. Örneğin Suudi Arabistan. Ancak işin kalitesi ve tamamlanması konularında Türkiye bölgede kaçınılmaz olarak en çok tercih edilen ülke." İfadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum