İnşaatta maliyetin artmasıyla kentsel dönüşüm alarm veriyor!

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan artış konut sektörünü olumsuz etkiliyor.

13 December 2021
İnşaatta maliyetin artmasıyla kentsel dönüşüm alarm veriyor! İnşaat sektöründe malzeme fiyatlarının ciddi seviyelerde artış göstermesi, yıl boyunca sektörü olumsuz etkiledi. Son haftalarda ise artan döviz kurları karşısında sektör olumsuz etkileniyor.

İzmir'in yerel gazetelerinden İzGazetesi'nde yer alan habere göre, Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yalçın, sektörün son durumunu değerlendirdi.

Yükselen döviz kurlarının gayrimenkul piyasası ve kentsel dönüşüm üzerinde olumsuz etkiler bıraktığını belirten Yalçın, ekonomideki bu belirsizlik ve dövizdeki yüksek derecedeki oynaklığın konut piyasasını da günden güne küçülttüğünü dile getirdi.

2018'DEN BU YANA AŞAĞI YÖNLÜ HAREKET

Konut sektörünün 2018 yılından itibaren başlayan aşağı yönlü hareket halinde olduğunu belirten MÜFED Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yalçın, "2020 yılı yazındaki konut kredi oranlarının yüzde 1’in altına düşmesi ile fiyatlar biraz yukarı yönlü hareket etse de Pandemi şartlarının etkisi ve ilave konut talebinin olmaması nedeni ile aşağı yönlü eğilim devam etti. 2021 yılı Temmuz ayından itibaren pandemi etkisinin psikolojik olarak azalması ile örgün eğitimin açılmasına dair beklentiler ve yeni arzın gelmemesinden dolayı konut sektöründe özellikle kiralık konut talebinde artışa neden oldu. Bu da direkt olarak rakamların yükselmesine sebep oldu. İzmir özelinde ise 30 Ekim 2020 de yaşanan deprem felaketi ile tüm hasarlı binalardaki meskun hemşerilerimizin acilen barınma ihtiyaçları da kiralık ve satılık konut talepleri de tetikledi" diye konuştu.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM YERİNDE SAYACAKTIR"

İnşaat maliyetlerindeki artıştan bahseden Yalçın, "2021 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre üretim maliyetlerinde yüzde 39,54 oranında artış oldu. Dolayısıyla artan üretim maliyetlerinin yeni üretilen konutlarda önümüzdeki yıl içerisinde fiyatları daha da yukarıya taşıyacağı söylenebilir. Ülkemizde yılların verdiği bir tecrübe ile gayrimenkul sektörü sadece barınma ihtiyacı olarak değil bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Bunun en önemli sebebi ise diğer finansal enstrumanlara göre daha güvenilir ve uzun vadede emsallerine göre getirisinin devamlı üstte kalmasıdır. Önümüzdeki dönemde artan üretim maliyetlerini ve arsa üretimindeki darboğazı da düşünürsek konut fiyatlarında bir gerileme olmayacağını çok bariz düşünebiliriz" ifadelerini kullandı.

Sektörün içerisinde bulunduğu durumu kentsel dönüşüm açısından değerlendiren Yalçın, "Ürün maliyetlerinin bu kadar yukarı yönlü olduğu bir ortamda önümüzdeki dönemde özellikle geliştiricilere bu kolaylıklar sağlanmadığı takdirde kentsel dönüşüm yerinde saymaya devam edecektir. Ortalama hane halkı sayımız da giderek azaldığı için daha küçük metrekareli evlere ihtiyaç artmakta ve fonksiyonelliği fazla olan projelerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu belki daha düşük konut fiyatlarının oluşmasını sağlayabilir. Bu da eğer düşük faiz politikası ile desteklenebilir ise bireylerin kolay ödeyebileceği taksitlerin oluşmasını sağlar. Önümüzdeki dönem gayrimenkul sektörünün nefes alabileceği bir ortam bu şekilde oluşturulabilir" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahipleri için yeni düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cum

03 June 2022


Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm çalışmaları tüm yurtta sürüyor. Riskli yapıların dönüşümü için yatırım değeri 110 mi

07 February 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum