Irak’taki Durum Türk İnşaat Sektörü İçin Büyük Fırsat

TMB Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlere Irak'ta yatırım yapmaları yönünde çağrıda bulundu.

03 Şubat 2015
Irak’taki Durum Türk İnşaat Sektörü İçin Büyük Fırsat

TMB Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlere Irak'ta yatırım yapmaları yönünde çağrıda bulundu.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Yenigün, Irak'ta yaşanan geçici ara dönemin Türk inşaat sektörü için bir fırsat olduğunu söyledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Irak'a yönelik finansman desteğinin sektöre olumlu yansımaları olacağını belirterek, "Bugünkü geçici ara dönemde Irak'a sağlanacak finansman desteği, hem ikili ilişkilerimizin gelişmesine olumlu katkı yapacak hem Irak'ta iş yapan üyelerimizin projelerinin devamını sağlayacak ama en önemlisi, iki ülke arasındaki ticaret sebebiyle yine ülkemize geri dönecektir" dedi.

Yenigün, Irak'ın Türk inşaat sektörü ve dış ticaret için her zaman önemli bir ülke olduğunu söyledi.

Ülkenin bugün gündemdeki yerini ve önemini koruduğunu ifade eden Yenigün, "Bugünkü geçici ara dönemde Irak'a sağlanacak finansman desteği, hem ikili ilişkilerimizin gelişmesine olumlu katkı yapacak hem Irak'ta iş yapan üyelerimizin projelerinin devamını sağlayacak ama en önemlisi, iki ülke arasındaki ticaret sebebiyle yine ülkemize geri dönecektir" diye konuştu.

[caption id="attachment_43464" align="aligncenter" width="808"]tmb-baskani-mithat-yenigun TMB Başkanı Mithat Yenigün[/caption]

2.5 MİLYAR DOLAR

Irak'ın, yatırımların geri dönüş oranı ve süresi değerlendirildiğinde müteahhitlik sektörü açısından her zaman verimli bir ülke konumunda bulunduğunu dile getiren Yenigün, 2013 yılında Irak'ta üstlenilen işin tutarının 2,5 milyar dolar seviyelerinde gerçekleştiğini kaydetti.

GELECEĞE YATIRIM

Yenigün, bu yüzden Irak'a yönelik gerek Eximbank gerek kamu bankalarından sağlanacak ek kredi desteğinin, Türk firmaları ve ülke ekonomisi açısından geleceğe yatırım anlamı taşıyacağını belirtti.

HİBELERİN ÖNEMİ

Söz konusu finansman desteği dışında, teknik müşavirlik firmalarının hem yurt içinde gelişmesi hem de yurtdışı pazarlardan daha fazla pay alabilmeleri için sağlanacak hibelerin önemine işaret eden Yenigün, "İkili anlaşmalar yoluyla Türk müşavirlik firmalarınca hazırlanacak master planlarının Irak, Libya, Cezayir gibi ülkelere hibe edilebileceğini" dile getirdi.

Yenigün, böylece teknik müşavirlik-mühendislik hizmet ihracının, yurtdışı müteahhitlik hizmetleri pazar payının ve Türk inşaat malzemeleri ihracatının artacağına inandıklarını kaydetti.

Sektörün 2015 için büyüme tahminleri ve beklentilerini de paylaşan Yenigün, 2013 yılında yurtdışında 32 milyar dolarlık sözleşme imzaladıklarını, bu tutarın geçen yıl 22,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.

''35 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNE ÇIKILMALI''

Buna karşın pes etmeyeceklerini ve başka pazarlar bulacaklarını belirten Yenigün, "2015 yılında 22,5 milyar doları 35 milyar doların üzerine çıkarmalıyız" diye konuştu. (AA)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod'un üretimini yaptığı yeni nesil yaşam konteynerlerinin İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te kull

07 Eylül 2017


Hasanoğlu İnşaat iletişim çalışmaları için Feveran İletişim ile anlaştı

Hasanoğlu İnşaat iletişim çalışmaları için Feveran İletişim ile anlaştı

Hasanoğlu İnşaat, stratejik iletişim danışmanlığı konusunda Feveran İletişim'le anlaşmaya vardı.

07 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat