İstanbul Bahçelievler'de kentsel dönüşüm hız kazanıyor

Bahçelievler'de kentsel dönüşüm için önemli kararlar alındı.

19 July 2021
İstanbul Bahçelievler'de kentsel dönüşüm hız kazanıyor Deprem tehlikesi bulunan İstanbul'da kentsel dönüşüm büyük önem taşıyor. Depreme hazırlık çalışmaları kapsamında ilçelerde kentsel dönüşüm hız kazandı.

Dünya'da yer alan habere göre, Bahçelievler Belediyesi'nin olağan meclis toplantısında kentsel dönüşüm çalışmaları için 4 önemli kararın alındığı belirtildi.

Alınan kararda 600 metrekare ve üzeri büyüklüğe sahip parsellere yaklaşık yüzde 15 ek inşaat imkanı tanınması imkanı sağlandı. Ayrıca dönüşümden önce yasal olan katların yeniden yapılmasının önü açılırken adaların birleştirilmesiyle inşa edilecek site projelerinde, kaldırılan sokaklar yeşil alan şeklinde kullanılabilecek. Arsasını yeşil alan veya otopark yapılması şartıyla belediyeye veren vatandaşlara, o alandaki inşaat hakkını başka bir alanda yer alan projeye transfer etme fırsatı tanınacak.

"BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM HAMLESİ BAŞLAYACAK"

Söz konusu kararların kentsel dönüşümü hızlandıracağını belirten Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, "Birinci desteğimiz, birleşerek 600 metrekareye ulaşan parsellerdeki konut sahiplerine, yaklaşık yüzde 15 ilave inşaat izni vermek oldu. Amacımız kat sahiplerinin cebinden daha az para çıkmasını sağlamak. İkinci desteğimizle 2009 yılı öncesi plan koşullarına göre yasal olan kartların tekrar yapılabileceğinin garantisini verdik. Bahçelievler'de bazı mahallelerde plan tadilatı yapılarak kat sayıları düşürülmüş. Sorunu gidermek amacıyla kaçak olmayan ve o dönem izinleri alınan yapıların tekrar yapılmasını yasallaştırdık. Üçüncü desteğimizle adaların bileştirilmesini teşvik ettik. Birden fazla adanın birleşmesi halinde hem inşaat artışı sağlıyoruz hem de mevcut sokakları yeşil alan yapılması şartıyla siteye bırakıyoruz" şeklinde konuştu.

Dördüncü değişiklik olan 'inşaat alanı transferi' ile ilgili devrim niteliğinde karar aldıklarını belirten Başkan Bahadır, "Bizim göstereceğimiz binaları alıp belediye adına bedelsiz terk edenlere, oradaki inşaat hakkını başka bir bölgedeki projesine transfer etme imkanı sunduk. Tek amacımız Bahçelievler'e, ihtiyacı olan yeni yeşil alanlar ve otoparklar yapmak. Kentsel dönüşümü hızlandıracak bu 4 maddeyle, ilçemizde büyük bir kentsel dönüşüm hamlesi başlayacak" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum