İstanbul Havalimanı'na gidecek metro hatlarına onay geldi

İstanbul Havalimanı'na gidecek metro hatlarının planları onay aldı.

18 February 2019
İstanbul Havalimanı'na gidecek metro hatlarına onay geldi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan görüşmelerde, İstanbul Havalimanı-Halkalı metro hattı ve Gayrettepe- İstanbul Havalimanı metro hattı projelerinin imar planları oy birliği ile onaylandı.

AA'nın aktardığı habere göre, İstanbul Havalimanı'na ulaşacak metro hatlarının güzergahlarında revizyon yapılarak Meclis'e gönderilen imar planlarına ilişkin raporda, İstanbul Havalimanı-Halkalı metro hattı ve Gayrettepe- İstanbul Havalimanı metro hattının İstanbul'daki ulaşım sorununa katkı sağlayabileceği belirtildi.

İstanbul Havalimanı-Halkalı metro hattı için oluşturulan raporda şu ifadelere yer verildi: "İstanbul Havalimanı-Halkalı Metro Hattı'nın imar plan tekliflerinin Büyükşehir Belediye uhdesinde yapımı devam eden Vezneciler-Arnavutköy Metro Hattı güzergahı Fenertepe İstasyonu'nda sonlandırılacak. Her iki hat, Fenertepe İstasyonu'nda entegre olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesine çıkılan 'Geleneksel Spor Merkezi Projesi' ile 'Olimpiyatköy İstasyonu' etkilemişi dikkate alınarak Olimpiyatköy İstasyonu konumu; hattın boyu, planı ve profili etkilemeyecek şekilde revize edilmiş olması hususu göz önünde bulundurulduğunda söz konusu teklif planlarının İstanbul'un ulaşım sorunlarını çözüme yönelik olduğundan uygun olacağı değerlendirilmektedir"

HER İKİ HAT MARMARAY'A BAĞLANACAK

Öte yandan İstanbul Havalimanı'na ulaşacak iki hattın da Marmaray'la entegre edilmesi kararlaştırıldı. Her iki hat için hazırlanan raporda, "Bu çalışmalar tamamlandığında Gebze-Halkalı-Marmaray hattı ile entegre olarak İstanbul bütünündeki yerleşim birimlerini İstanbul Havalimanı ile bağlayacak ve geçtiği güzergahtaki yerleşim merkezlerine alternatif, hızlı ve konforlu toplu ulaşım sağlanacak. Bu projeler aynı zamanda bugün ve gelecekteki ulaşım sorunlarının çözümüne yönelik olduğundan kamu yararı niteliği taşımaktadır" ifadelerine yer verildi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum