İstanbul için 'Deprem Kurulu' talebi

İstanbul'da deprem tehlikesine karşı iş birliği çağrısı yapıldı.

06 July 2021
İstanbul için 'Deprem Kurulu' talebi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve megakentte kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verecek yeni proje olan 'İstanbul Yenileniyor Platformu'nun tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıda deprem tehlikesi ve kentsel dönüşüm çalışmaları üzerine açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'Deprem Kurulu' kurulması talebini yineledi.

İBB'nin aktardığı habere göre, İstanbul merkezli bir Deprem Kurulu kurulması taleplerinin geçerliliğini koruduğunu belirten İmamoğlu, "Herkesin bir bayrak çekip, 'Ben şunu yaptım. Ondan daha çok yaptım ya da ben bunu yaptım' demesine gerek yok. Allah aşkına, burada insanlarımızın canından bahsediyoruz. Akşamdan sabaha yıkılma tehdidi ile binlerce binanın varlığından bahsediyoruz" diye konuştu.

"HIZLI HAREKET ETMELİYİZ"

İstanbul'da yakın dönemde Sarıyer ve Zeytinburnu'nda meydana gelen bina çökmeleri hakkında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yıkımlarda can kaybı olmamasının şan eseri olduğunu belirterek Kartal'daki çökmede ise çok sayıda can kaybı olduğunu hatırlattı.

Hızlı hareket edilmesi noktasına dikkat çeken İmamoğlu, "Üzerimize düşeni yapma konusunda gayret içerisindeyiz. Bütün kurumlarımızın iş birliği ile böylesi büyük bir çatı altında bir Deprem Kurulu'nun oluşması, içinde bilimin, finansmanın, tekniğin, yerel yönetimlerin, devletimizin bütün kurumlarının içinde olduğu; her gün sabah kalktığında işinin bu olduğu; başka hiçbir işinin olmadığı bir mekanizmayı İstanbul'da kurup, bu İstanbul'un derdini bir arada çözmenin yeminini edip, altına imza atmamız… Başka türlü olmaz" ifadelerini kullandı.

Şehirlerdeki imar artışının kentsel dönüşüme yardımcı olmayacağını belirten İmamoğlu, "Bunu, bir belediye başkanı kolay kolay söyleyemez. Hiçbir kişi, imar artışı ile bir kentsel dönüşüm modelinin tarafı olamaz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum