İstanbul için zemin sıvılaşması uyarısı! İşte riskli bölgeler

Uzmanlar, olası depreme karşı İstanbul'da en büyük tehlikelerden birinin zemin sıvılaşması olduğuna dikkat çekti.

11 November 2020
İstanbul için zemin sıvılaşması uyarısı! İşte riskli bölgeler İzmir'de yaşanan ve tüm Türkiye'ye, ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını acı bir şekilde hatırlatan depremden sonra riskli şehirlerde hazırlık çalışmaları hızlandı. Depreme karşı en büyük risk taşıyan şehir olan İstanbul'da da çalışmalar sürüyor.

NTV'de yer alan habere göre, İstanbul'da olası büyük depreme karşı zemin sıvılaşmasının büyük tehlike yaratacağı ifade ediliyor. Zemin sıvılaşması, suya doygunluk seviyesi yüksek zeminlerde gerçekleşen sarsıntılar sonrasında zeminin taşıma kapasitesini kaybederek üzerindeki binaların toprağa gömülmesine ya da yan yatmasına ve zemindeki sıvının da yukarı çıkmasına deniliyor.

Depremde büyük tehlike taşıyan bu durumun en acı örneği 1999 Marmara Depremi'nde Gölcük'te yaşanmıştı. Uzmanlar, aynı tehlike için İstanbul'un bazı bölgelerine dikkat çekti.

HANGİ ALANLAR RİSKLİ?

Zemin sıvılaşması hakkında değerlendirmelerde bulunan İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna, "Bu dolgu alanının üzerine yapılan yollarımız var, bunlarda da sıkıntılar olabilir, diye düşünüyoruz. Genelde dere ağızları, zamanında dere yataklarının döküldüğü yerler zamanla alüvyon tabakasını oluşturduğu için buralar kumlu tabakadır, kumlu zemindir. Yeraltı seviyesi de yüksek olduğu için buralar bir miktar risklidir" şeklinde konuştu.

DOLGU ALANLAR BÜYÜK RİSK

İstanbul'da yapay olarak yapılan yapıların depremde büyük risk taşıdığından bahseden Nusret Suna, "Doğa bunu geriye alır. Bu dolgu alanının üzerine yapılan yollarımız var, bunlarda da sıkıntılar olabilir diye düşünüyoruz. Genelde dere ağızları, zamanında dere yataklarının döküldüğü yerler zamanla alüvyon tabakasını oluşturduğu için buralar kumlu tabakadır, kumlu zemindir. Yeraltı seviyesi de yüksek olduğu için buralar bir miktar risklidir. Sahil şeridindeki boylu boyunca yollara sıvılaşma olabilir diyemeyiz. Oralardaki durumlar farklıdır. Sahildir ama alt tabakası kayalıktır, sert zemindir. Oralarda beklenen bir tsunami sıkıntı yaratabilir. Ama dolgu alanı ise tümüyle sonradan doldurulan bir alandır buralarda risk vardır" ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK RİSK AVCILAR'DA

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, İstanbul'da zemin sıvılaşması riski taşıyan bölgeleri değerlendirdi. Avcılar'ın heyelanlı ve iyi bir zemine sahip olmadığından büyük risk taşıdığını belirten Gündoğdu, "Ataköy'ün bazı kesimleri riskli, dereye yakın olan kısımları riskli. Hatta bir mahalleyi depremden sonra yeninden yaptılar Ataköy'de. Bunun dışında devletin bu işe el atması lazım. Numune yaptırmaktan kaçınıyor insanlar. 1999 depremi bizim için bir ölçü. 99 depreminde ne yol kaldı ne bir şey kaldı. Sahil şeridi parça parça denize döküldü. Adapazarı'nda binalar önemli bir hasara uğradı. Şu anda bu durumdayız. Şu anda 99'un şartlarından bile kötü bazıları. İstanbul'da yollar çökmeye mahkum. Muamelesi iyi yapılmazsa, tekrar elden geçirilmezse bazı kısımlarda çökme olacak. Sahil yolu üzerindeki bölgelerde çökme olacaktır, bunu bekliyoruz, buraları riskli alanlar" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum