İstanbul – Mardin Yüksek Hızlı Tren Hattı

09 Haziran 2015
PAYLAŞ
İstanbul – Mardin Yüksek Hızlı Tren Hattı

Güney Hızlı Tren Yolu projesi kapsamında inşa edilen İstanbul - Mardin Yüksek Hızlı Tren Hattı inşasının hazırlıkları sürüyor.

İstanbul- Mardin arası gerçekleşmesi planlanan Güney Hızlı Tren Yolu projesinin hazırlıkları neredeyse tamamlandı.

Türkiye'de kamu yatırımları göz önüne alındığında Mardin, Güneydoğu'nun gözdesi haline geldi. Kamu yatırımları incelendiğinde Mardin'in, İstanbul ve Ankara'yı yakından takip ettiği gözleniyor.

Güneydoğu'nun en huzurlu kenti olan Mardin'e bu dönemde Turizm, Ulaştırma, Eğitim, Sağlık, Adalet, Orman ve Su işleri, Enerji, Tarım ve Hayvancılık, Konut, KÖYDES, Spor ve daha birçok alanda 10 milyar liraya yakın yatırım gerçekleştirildi. Yılda 1 milyon yerli ve yabancı turist ağırlayan kentte, tarihi konaklar otele dönüştürülürken Hilton da bölgede ilk otelini Mardin'e yaptı.

GÜNEY HIZLI TREN YOLU PROJESİ

Karaman, Ulukışla, Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Nusaybin, Habur hızlı tren projeleri hazırlanıyor. Güney Hızlı Tren Yolu projesinin bir ucunda Mardin, diğer bir ucunda İstanbul olacak.

Dicle Nehri üzerinde yükselen en büyük baraj olan llısu ise, sadece enerji üretimine 825 milyon lira katkı sağlayacak. 2002'de 22 milyon liralık tarımsal destek verilirken 12 yılda bu rakam 164 milyon liraya yükseldi.

-

İstanbul - Mardin Yüksek Hızlı Tren Hattı

-

Yukarıda İstanbul - Mardin Yüksek Hızlı Tren Hattı ile ilgili bilgilier yer almaktadır. İstanbul - Mardin Hızlı Tren ne zaman bitecek sorusunun yanıtını ise önümüzdeki günlerde projeyi yürüten yetkililer verecek.


"İstanbul – Mardin Yüksek Hızlı Tren Hattı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap