İstanbul Trafiğini Rahatlatacak Projeler Geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul'un trafik yükünü hafifletmek için 17 milyar liralık proje stoğu bulunduğunu açıkladı.

19 Kasım 2014
İstanbul Trafiğini Rahatlatacak Projeler Geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul'un trafik yükünü hafifletmek için 17 milyar liralık proje stoğu bulunduğunu açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığının 2015 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Elvan, İstanbul 'un trafik sorununu hafifletmeye yönelik yeni projeleri olduğunu açıkladı.

Bakan Lütfi Elvan, açıklamaları sırasında "Avrasya Tünelini yapsak, üçüncü köprümüz tamamlansa ki iki köprümüz daha var, halen İstanbul'un trafik sorunu çözmüş olmayız. Önümüzdeki günlerde İstanbul'a yönelik bazı projelerimiz olacak, onları da açıklayacağız" dedi.

Elvan, Çanakkale Köprü projesinin tamamlandığını ancak köprü üzerinde demiryolu hattının da olması talimatını verdiğini, bu nedenle projenin revize edildiğini kaydetti. Elvan, amaçlarının Marmara Bölgesi'ne hızlı demiryolu hattıyla ring yapmak olduğunu söyledi.

Ulaştırma sektöründe strateji ve önceliklendirme olmadığı şeklinde eleştiri geldiğini anlatan Elvan, önümüzdeki dönemde öncelik verecekleri alt sektörlerden birinin demiryolları olacağını kaydetti.

Demiryolu sektörünün özelleştirilmesiyle ilgili eleştirilere değinen Elvan, demiryollarının alt yapı yatırımlarına devam edeceğini, taşımacılıkla ilgili şirket kurulacağını anlattı. Alt yapı yatırımlarını birbirinden ayıracaklarını, demiryollarının serbestleştirileceğini ifade eden Elvan, Türk Hava Yollarına yapılan uygulamanın bir benzerinin Devlet Demiryolları için yapılacağını söyledi.

istanbul-trafik

Alt yapı yatırımının gerçekleştirilmesinin ardından elektrifikasyon ve sinyalizasyon sistemlerine ağırlık verilmesi talimatı verdiğini ifade eden Elvan, söz konusu uygulamayla özel kesime istendiğinde demiryolu hatlarını kullanmasına imkan sağlanacağını, konuyla ilgili modellerin tartışıldığını kaydetti.

Kamu ve özel sektör birlikte çalıştığı, yarış halinde olduğu zaman teknolojik ve maliyet açısından çok daha etkin ve verimli kullanılacağını bildiren Elvan, bu konuyu tartışmaya hazır olduklarını belirterek, demiryolu sektörünü geliştirmek istediklerini ifade etti.

HIZLI TREN HATLARI

Yapılacak hızlı tren hatlarıyla ilgili bilgi veren Elvan, hızlı tren yapımıyla ilgili fonun Avrupa Birliği (AB) tarafından karşılandığını, AB ile hız limiti konusunda anlaşmanın sağlanamadığını kaydetti. Elvan, "Biz minimum 200 kilometre hızda olmasını istiyoruz. Burada öngörülen hız limiti 140. Dolayısıyla bunun müzakereleri devam ediyor. Yolcuda 200 kilometre, yükte de 120 kilometre hız yapabilecek alt yapı yatırımını yapacağız. Bizim için öncelikli alanlardan birisi" diye konuştu.

Bakan Elvan'ın konuşmasının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 2015 yılı bütçeleri kabul edildi.(AA)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


3.Havalimanı projesinin yolcu köprüleri ilk kez görüntülendi

3.Havalimanı projesinin yolcu köprüleri ilk kez görüntülendi

Yapım çalışmalarının hız kesmeden sürdüğü 3.Havalimanı projesinde tamamlanan yolcu köprüleri ilk kez

13 Eylül 2017


Tav Havalimanları hisselerinin yüzde 3,76’sı yabancılara satıldı

Tav Havalimanları hisselerinin yüzde 3,76’sı yabancılara satıldı

TAV Havalimanları'nın kurucu ortaklarından Tepe İnşaat ve Sera Yapı hisselerinin bir kısmını yabancı

12 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat