'İstanbul Yenileniyor' uygulaması yoğun ilgi gördü

İstanbul'da kentsel dönüşüm için yeni dönem başladı.

09 August 2021
'İstanbul Yenileniyor' uygulaması yoğun ilgi gördü Olası büyük depreme karşı hazırlıkların sürdüğü İstanbul'da kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları hız kazandı. İstanbul ilçelerinde riskli yapıları güvenli yapılara dönüştürmek adına yoğun çalışma yürütülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketleri KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ ortaklığıyla hayata geçirilen 'İstanbul Yenileniyor' uygulamasına başvurular sona erdi.

Kentsel dönüşüme girmek isteyen İstanbullular için oluşturulan ve KİPTAŞ güvencesiyle güvenli dönüşüm sunulan söz konusu uygulamaya başvurular 5 Temmuz'da başlamıştı.

UYGUN KOŞULLARLA RİSKLİ YAPILAR YENİLENECEK

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, sosyal medya hesabı üzerinden İstanbul Yenileniyor uygulamasına dair açıklamalarda bulundu. Sadece 1 aylık süreçte söz konusu uygulamadan aldıkları başvurunun kendileri açısından sayıdan çok daha fazlası olduğunu belirten Kurt, "Riskli yapıdaki vatandaşlarımızın endişesini hissediyor, çözüm aradığını biliyoruz. Bu sistemle şartları birlikte belirleyecek uzlaşırsak en uygun koşullarla yapıları yenileyeceğiz" diye konuştu.

Yapılan bilgilendirmeye göre, İstanbul Yenileniyor uygulamasına 1 ayda 37 ilçe, 401 mahalle, 1.172 parselde, 40 bin birimden toplamda bin 500 başvuru alındı. Uygulama ile binada 2/3 çoğunluğun sağlanmasıyla kentsel dönüşüm uygulanabiliyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

İstanbul Yenileniyor uygulamasının detaylarından bahseden KİPTAŞ Genel Müdürlü Ali Kurt, "Öncelikle riskli yapıda yaşadıklarını düşünen vatandaşlarımız çok basit bir işlem adımından sonra internet üzerinden sistemimize kayıt olacaklar ve hangi yapının yenilenmesini istiyorlarsa başvuru yapacaklar. Bu başvurudan sonra biz vatandaşımızın yapısının fotoğrafını çekeceğiz. Plan bilgisi mülkiyet bilgisi ve o bölgede yakın zamanda bitmiş sıfır konutların satış fiyatlarını tespit edeceğiz. Buradaki amacımız vatandaşımız mevcut mülkünün fotoğrafını görsün, planlı mı plansız mı planına göre yapılaşma şartı var mı yok mu ayrıca da bitmiş konutların fiyatını vermekteki amacımız da orda dairelerini yenilemeleri halinde hangi değerde bir mülklerinin olacağını bilmelerini istiyoruz. Burada bilinci oturtmaya çalışıyoruz. Bu bilgilendirmeyi 1 hafta 10 gün sürede vatandaşımıza göndereceğiz. Bu bilgilendirmenin ekinde de sistemin nasıl işlediğini belirten yol haritası ve bazı belgeler ve bilgiler istiyoruz. Biraz da vatandaşımızı burada bilinçlendiriyoruz. Mesela diyoruz ki tapu tahkikat belgeni al, nereden ne şekilde alınabilir gibi temel bilgileri istiyoruz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum