İstanbul'a yeni hızlı tren hattı müjdesi!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerine inşa edilecek yeni hızlı tren hattı projesinin gündemde olduğu öne sürüldü.

10 August 2019
İstanbul'a yeni hızlı tren hattı müjdesi! Megakent İstanbul'un hızlı tren ağı genişliyor. Çin merkezli bir firmanın, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden başlayarak Sakarya'ya kadar uzanacak hızlı tren hattı için Türkiye Cumhuriyeti Devler Demiryolları (TCDD) ile Ankara'da görüşme yaptığı ileri sürüldü.

Ulaştırma Bakanlığı'nın Yavuz Sultan Selim Köprüsü projesi üzerinde bir gidiş, bir geliş hızlı tren demiryolu hattı bulunuyordu. Habertürk'ten Olcay Dilek'in haberine göre, yapılan görüşmelerin bu projenin hayata geçirilmesi üzerine olduğu bildirildi.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Söz konusu hızlı tren projesi Anadolu yakasında Akyazı'ya kadar uzanacak ana hatla birleşecek ve limana kadar uzanacak. Böylece, deniz ve demiryolu bağlantısı kurulacak. Avrupa yakasında Halkalı'ya kadar uzanacak. Ayrıca hat Halkalı-Kapıkule demiryoluyla birleşecek.

İstanbul'da yük ve yolcu taşımacılığı için önemli bir alternatif olması beklenen proje için Ankara'da görüşmeler sürüyor. Öte yandan proje için görüşme masasında olan Çinli firmanın ismi açıklanmadı. Edinilen bilgilere göre, Çinli firmanın bu projeye son derece istekli olduğu ve proje finansmanda da yer alabileceği konuşuluyor.

ANKARA-SİVAS ARASINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Ankara-Sivas YHT Projesi'nde Ray serim çalışmaları devam ediyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, projenin Yozgat'taki çalışmalarını inceledi. Projenin tamamlanmasıyla Ankara-Sivas arasının 2 saate düşeceğini kaydeden Oktay, "Hamdolsun çalışmalar oldukça iyi, yerinde tespit ettik. Detaylı brifing aldık. Kısmet olursa bu yıl sonu itibarıyla neredeyse test sürüşlerine yavaş yavaş başlıyor olacağız ama kısmet olursa da 2020 sonu itibarıyla bu hattı tamamlamayı aruz ediyoruz. Ulaştırma Bakanlığımız ve tüm birimlerimiz Devlet Demir Yollarımız bu programa göre çalışmalarını yürütüyorlar. Buna göre de kaynak aktarımları devam ediyor" ifadelerini kullandı.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum