İstanbul'a yeni metrobüs hatları geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'a yeni metrobüs hatlarının müjdesini verdi.

30 July 2019
İstanbul'a yeni metrobüs hatları geliyor İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul için önemli ulaşım projelerini inceleyerek yeni projeler hakkında bilgiler verdi. Başkan İmamoğlu, Kabataş - Mecidiyeköy - Mahmutbey metro hattı bakım ve kumanda merkezinde denetlemelerde bulundu.

Kabataş - Mecidiyeköy - Mahmutbey metro hattı çalışmalarının sürdüğünü belirten İmamoğlu, merakla beklenen projenin 2020 Ocak itibariyle hizmete açılacağını aktardı.

Megakent İstanbul'un ulaşım ağları arasında oldukça öneme sahip metro hatları içerisinden yarım kalan projeler hakkında da bilgiler veren İmamoğlu, "İstanbul'un ulaşımdaki bir numaraları aracı metro olmalı, yerin üstüne sığmıyoruz, altını kullanmamız gerekiyor. İstanbul'da 221,7 kilometre devam eden metro hattı var 80 kilometresi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, geri kalan 140 kilometrelik kısım ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. 140 kilometrelik hatlarda ihalesi yapılmış ve devam edenler var, durdurulmuş olanlar da var, hatta sözleşmesi yapılmış ama başlanmamış olanlar da var. Biz bu süreci sıkı bir denetimle yürütmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

METROBÜSTE DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

İstanbulluların en çok şikayette bulunduğu metrobüslerle ilgili değerlendirmelerde bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Eskiyen araçlar var. Hattaki ters yön ulaşımı sıkıntı yaratıyor ve kazalara sebep oluyor. Bunların değiştirilmesi konusunda tespitlerimiz var, metrobüs araçları yoğun bir şekilde gündemimizde. Metrobüs araçlarının kapasite olarak yeterli olmamasından dolayı insanların birikmesine sebep olduğunu biliyoruz. Bu konuda uzman, yerli araç üretimi yapan firmalarımız da var onlarla bağlantılarımız sürüyor" ifadelerini kullandı.

İstanbul'un bir numaralı sorununun ulaşım olduğunu kaydeden ve yeni metrobüs hatlarının müjdesini veren İmamoğlu, "Metrobüsle ilgili şunu söyleyeyim, elbette hızlı rehabilite edeceğimiz ve hızlıca devreye alacağımız kısımları var ama işin tümüyle çözümü gerçekten ciddi bir araç yenilemesi konusu. Bu anlamda yeterliliğine inandığımız fonksiyonel olarak, sistem olarak, yön düzenlemesi olarak, kapasite olarak, uygun araçlar var ama bunların imalatı ve devreye alınması ne yazık ki kışa yetişecek bir durum değil ama bir rehabilitasyonla bazı sıkıntıları gidereceğiz. Yeni metrobüs hatlarımız olacak" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum