İstanbul'da 1 milyon konut için güçlendirme formülü

İstanbul Deprem Çalıştayı'nda güçlendirme formülü de konuşuldu.

05 December 2019
İstanbul'da 1 milyon konut için güçlendirme formülü İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen İstanbul Deprem Çalıştayı'nda olası büyük İstanbul depremine karşı alınacak önlemler ve konutların son durumu konuşuldu. Çalıştayın bir oturumunda Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) de sunum yaptı.

Sunumunda İstanbul'daki 2 milyon riskli yapıdan 1 milyonunun güçlendirme ile kurtulabileceğini belirten Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, "Esasen bizler, güçlendirmenin önemini yıllardır dile getiriyorduk. Daha önce de ifade ettik: Tüm binaları yıkıp yeniden yapmak hem 20 yıldan uzun sürecek, hem de maliyeti artıracaktır. Biz, DEGÜDER olarak kentsel dönüşümde üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Uygun binaları güçlendirerek zaman kazanılacağının anlaşılmasından memnunuz" ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE GÜÇLENDİRME SEÇENEĞİNİN MALİYETİ

Riskli olduğu tespit edilen bir yapının aşama aşama hangi durumlardan geçtiğinden bahseden Sinan Türkkan, "Öncelikle laboratuvar çalışması ve zemin etütleri tespit ediliyor. Ardından sırasıyla statik analiz, maliyet analizi ve uygunluk analizini çıkarıyoruz. Son olarak yapılması gerekenleri tespit ediyoruz ve karar veriliyor. Riskli bina tespit edildikten sonra sıra karar aşamasına geliyor. Yıkıp yeniden yapma veya güçlendirme kararının verilmesi gerekiyor. Kentsel dönüşümde güçlendirme seçeneğinin pek çok avantajı söz konusu. Yeniden yapımla gerçekleştirilen kentsel dönüşüm yaklaşık 18 ay, güçlendirme ile kentsel dönüşüm 6-8 ay kadardır" ifadelerini kullandı.

Riskli binanın güçlendirme çalışmalarındaki maliyetinden de bahseden Türkkan, "Güçlendirme yapılması düşünülen binanın maliyeti, yıkıp yapma maliyetinin yaklaşık 1/3’üne denk gelmektedir. Binanın yıkılıp yeniden yapılmasında müteahhit payı da araya girdiğinden, mevcut konutlarda ciddi alan kayıpları oluşmuş, yaşanamayacak küçüklükte pek çok yapı ortaya çıkmıştır. Yeni yapılmış bina da güçlendirilmiş bina da tasarım depreminde can güvenliğini sağlamak üzere, Kontrollü Hasar Performans Düzeyine göre projelendirilir" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum