İstanbul'da 117 bin konutun dönüşüm süreci başladı

Deprem tehlikesi yaşayan İstanbul'da kentsel dönüşüm seferberliği başladı.

13 March 2021
İstanbul'da 117 bin konutun dönüşüm süreci başladı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, olası büyük depreme karşı yapı stokunu güçlendirme adına İstanbul'un tüm ilçelerinde kentsel dönüşüm uyguluyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları aynı zamanda tüm Türkiye'de yoğun şekilde sürdürülüyor.

AA'nın aktardığı habere göre, Ankara'da düzenlenen bir seminere katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, burada yaptığı konuşmada Bakanlığın çalışmalarına dair bilgiler aktardı.

Kentsel dönüşüm çalışmalarını   terörle mücadele kadar önemsediklerini belirten Bakan Kurum, 2012 yılında Türkiye'nin her yerinde kentsel dönüşüm seferberliğinin başlatıldığını dile getirdi.

İSTANBUL'DA YOĞUN ÇALIŞMA

İstanbul'da uygulanan kentsel dönüşüm projelerinden bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İstanbul'da 117 bin konutun dönüşüm sürecini başlattık. Bu da önemli bir süreç bizim için. 2012 yılından bugüne kadar da 74 bin binayı, yani 381 bin bağımsız bölümü İstanbul'umuzda kentsel dönüşüme tabi tuttuk ve yenilenme sürecini başlattık. Şu an sahada devam eden 117 bin bağımsız bölümden oluşan projelerimiz var" diye konuştu.

Bakanlığın kentsel dönüşüm stratejisinden bahseden Bakan Kurum, kentsel dönüşümü 'deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü, sel ve heyelan riski altındaki alanların dönüşümü, tarihi kent merkezleri ve meydanların dönüşümü, sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü, tarım köy projeleriyle kırsal dönüşüm ve modern otopark alanları üretimi' olmak üzere 6 başlık altında sürdürdüklerini ifade etti.

"BİRLİKTE HAREKET ETMEK ZORUNDAYIZ"

Kentsel dönüşümde el birliği yapmanın öneminden bahseden Bakan Kurum, "Burada el birliği içerisinde bu dönüşüm sürecini sağlamak, hep birlikte, birlik beraberlik içerisinde hareket etmek, siyaset üstü bir mesele olarak görmek zorundayız. Bu acıları tekrar yaşamamak adına bu kararlılığı hep birlikte göstermek zorundayız. Orada o insanları görmek, acısına ortak olmak, öyle veya böyle sonuçta bu işi yapan biri olarak sorumluluk hissediyorsunuz, 'elimden geleni yaptım ama yeterli mi? Vatandaşımız bu işin içine tam anlayışla girmiş mi? Belediyelerimiz tam bir bakış açısıyla destek veriyor mu' gibi sorular da aklımıza geliyor. Biz Bakanlık olarak tüm destekleri vermeye hazırız. Bugüne kadar verdik, bundan sonra da kararlı bir şekilde bu destekleri vereceğiz. Vatandaşlarımızın da talepleri, rızaları çerçevesinde bu projeleri yapacağız. El birliği içerisinde Türkiye'mizdeki o kötü konut stokunu dönüştüreceğiz. Bu konuda kararlıyız" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum