İstanbul'da Araçlar Yerin Altına İniyor

İstanbul'da  300 bin aracı “dal-çık” modeli ile yeraltına almayı öngören tüneller için İBB’den onay çıktı. 23 kilometre uzunluğundaki tünellerden günde 300 bin aracın geçmesi öngörülüyor...

20 Haziran 2016
İstanbul'da Araçlar Yerin Altına İniyor İstanbul'da  300 bin aracı “dal-çık” modeli ile yeraltına almayı öngören tüneller için İBB’den onay çıktı. 23 kilometre uzunluğundaki tünellerden günde 300 bin aracın geçmesi öngörülüyor...

İBB, yaklaşık 4 milyon kayıtlı aracın bulunduğuİstanbul’da trafik sorununa çözüm bulmak için, İspanya’nın başkenti Madrid ileBarselona kentlerini model alıp, araçları yeraltına taşıma kararı aldı.

Toplam 6 tüneli kapsayan “dal-çık” yöntemiyle yapılacak yol, Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bayrampaşa, Kağıthane ve Sarıyer Kilyos’tan geçecek. Proje kapsamında 300 bin araç yeraltına alınacak.

Yapımı planlanan 6 tünel, TEM otoyolu ile D 100 karayolunu bağlayacak. Proje güzergâhının bir bölümü afet riskli alan kapsamında, bir kısmı da plansız alan sınırları içerisinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisinde olacak.

Sarıyer-Kilyos Karayolu Tüneli Projesi’nde ise güzergâhın bir kısmı doğal sit, bir kısmı orman alanında. Söz konusu plan değişikliği için, Orman Bölge Müdürlüğü’nden ön izin alınmadı. Planlama Müdürlüğü, tünellerin imar planı ve plan değişikliği tekliflerini, “kamu yararı” nedeniyle uygun buldu.

2.5 MİLYAR TL MALİYETİ VAR
Tünellerin toplam maliyetinin 2.5 milyar TL olmasını öngördüklerini belirten AK Partili Ulaşım ve Trafik Komisyonu Başkanı Mahmut Yeter toplam 23 kilometre uzunluğunda öngörülen tünellerin her birinden günde yaklaşık 150 bin olmak üzere günde toplam 300 bin araç geçeceğini ifade etti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kanal İstanbul için Panama Projesi Ekibi ile İşbirliği Yapılacak!

Kanal İstanbul için Panama Projesi Ekibi ile İşbirliği Yapılacak!

Kanal İstanbul için Panama Kanalı'nı genişletme projesini yürüten ekip ile imzalar atıldı....

10 Mayıs 2017


Zeytinburnu Belediyesi İlçeye Yeni Düzenlemeler Yapacak

Zeytinburnu Belediyesi İlçeye Yeni Düzenlemeler Yapacak

Zeytinburnu Belediyesi 58.Bulvar Caddesi ve 15 Temmuz Meydanı'nda yenileme yapıyor...

10 Mayıs 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat