İstanbul'da dönüşümü hızlandırılacak önemli proje hayata geçirildi

İBB, 'İstanbul Yenileniyor Platformu'nu uygulamaya aldı.

05 July 2021
İstanbul'da dönüşümü hızlandırılacak önemli proje hayata geçirildi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak 'İstanbul Yenileniyor Platformu' projesi hayata geçirildi. KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ'ın ortaklığıyla kurulan bu platformda deprem riski taşıyan bina sahipleri, sistem üzerinden kentsel dönüşüm başvurusu yapabilecek.

İBB'nin aktardığı habere göre, 'İstanbul Yenileniyor Platformu' hakkında bilgiler veren KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, yeni sistem ile kentsel dönüşüm için başvuruların bir merkezde toplanacağını belirterek, "Kimsenin bir tanıdık bulmasına gerek olmayacak. Binasının deprem tehdidi altında olduğunu düşünen herkes kriterlere uyması halinde bu sistemden bizlere ulaşabilecek. istanbulyenileniyor web sitesinden ilk etapta 1999 depremi öncesinde yapılan mülkiyet sorunu olmayan, aynı parselde birden fazla yapının olduğu taşınmazların yenilenmesi için çalışmalarımızı yürüteceğiz" şeklinde konuştu.

YENİ SİSTEMİN DETAYLARI

İstanbul Yenileniyor Platformu hakkında detaylardan bahseden Ali Kurt, "Teknik uzmanlarımız; mülkiyet, plan ve bölgedeki satış rakamlarından oluşan bilgi föyüne vatandaşa ulaştıracak. Teklif aşamasına geçmek isteyenler, üçte iki çoğunluğu sağlayıp bize başvurmaları halinde bir reçete çıkaracağız. Merkezinde insan olan, çevreye duyarlı depreme dayanıklı dönemin şartlarına göre en uygun maliyetle teklifte bulunacağız. Bu aşamaların sonunda vatandaşın elinde yapılarına ilişkin ilk kez teknik bir bilgi belge ve gerçekçi bir reçete sunulmuş olacak. Eğer vatandaşlar teklifi kabul eder yenileme bedeli üzerinden üçte iki çoğunluğu sağlar, sistemimize başvurursa, vatandaşlarımızla uzlaşarak, tahliye ve yıkım sürecine başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Yıkım ve yapım sürecinin KİPTAŞ garantörlüğünde olacağının altını çizen Kurt, "Sistemin en güçlü yanı şeffaf ve katılımcı olması. Tüm verileri kamuoyu ile de paylaşacağız. Hak sahipleri, yüklenici ve finans kuruluşlarını bir araya getirmeden tüm sistemin garantörü grup şirketleri olarak biz olacağız. Vatandaşlarımız, istanbulyenileniyor.com veya 444 0604 çağrı merkezinden detaylı bilgi alabilir. Bugün saat 13.00 itibari ile siteden başvuruları almaya başlıyoruz. Mobil araçlarımız yarından itibaren bilgilendirme için Avrupa yakasında Beylikdüzü'nden hareket edecek. Anadolu Yakası'ndan da Üsküdar'dan hareket edecek" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum