İstanbul'da metruk binalar şikayet üzerine yıkılıyor

İstanbul'u daha güvenli hale getirme adına dönüşüm sürüyor.

07 September 2019
İstanbul'da metruk binalar şikayet üzerine yıkılıyor Türkiye'nin birçok şehrinde olduğu gibi megakent İstanbul'da da kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları sürdürülüyor. Dünyanın en büyük metropolleri arasında yer alan İstanbul'un daha güvenli ve yaşam standartları daha yüksek bir seviyede olması adına metruk binalar yıkılıyor.

Kartal Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar sonrasında, çevre için tehlike arz ettiği tespit edilen 40 adet metruk bina için yıkım kararı çıktı. Yakacık Aysun, Makbul ve Kirat Sokakları'nda bulunan metruk binalar için daha önce riskli yapı tespiti yapılmış ancak yıkım gerçekleştirilmemişti. Bunun üzerine harekete geçen belediye, yıkım çalışmalarına başladı.

Kartal Belediyesi tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, asayiş sorunlarına da yol açan metruk binaların yıkılması için mal sahiplerine ve yasal temsilcilerine tebligat yapıldığı ve verilen sürenin ardından yıkımların başladığı belirtildi.

Yıkım çalışmalarını Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de takip etti. Çevre sakinleri ve mahalle muhtarıyla da görüşen Başkan Yüksel, güvenlik tehlikesi doğuran başka metruk binalar hakkında belediyeye bilgide bulunulmasını talep etti. Öte yandan yıkım çalışmalarında binaların cam, plastik doğrama, demir gibi geri dönüştürülebilir tüm parçaları ekipler tarafından alındı.

AVCILAR'DA DA DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR

İstanbul'da kentsel dönüşümün önemli bölgelerinden Avcılar'da kentsel dönüşüm adına yeni bir hamle geldi. Avcılar Belediyesi tarafından yapılan meclis toplantısında 'Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü' kuruldu.

Avcılar'da yerinde dönüşüm olacağını vurgulayan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, "Hemşehrilerimizin bir tanesinin bile başka bir yere taşınmak zorunda kalmasını istemiyoruz. Yerinde dönüşümü sağlayacak bir imar planı hazırlayacağız. Mevcut yapı stoğunu koruyan bir imar planıyla yola çıktık. Umarım 6 ay içerisinde bu süreci tamamlayacağız. Bunu hep beraber başaracağız. Her türlü desteğe, görüşe kapımız açık. Yeni kurulan müdürlüğümüz de bu amaca hizmet etmek için var gücüyle çalışacak" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum