"İstanbul'daki dönüşüm için finansal desteğe ihtiyaç var"

İstanbul'da riskli yapıları sağlıklı yapılara dönüştürme süreci büyük önem taşıyor.

02 March 2021
"İstanbul'daki dönüşüm için finansal desteğe ihtiyaç var" Deprem tehlikesiyle yaşayan İstanbul'da riskli yapı fazlalığı düşündürüyor. Tüm ilçelerde riskli yapıların kentsel dönüşüme alınarak güvenli yapılara dönüştürülmesi için yoğun çalışma sürdürülüyor.

AA'nın aktardığı habere göre, İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı Hazırlık Toplantısı'na katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, burada önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul'da ve Türkiye'de milyonlarca konut dönüştürüldüğünü, buna rağmen milyonlarca konutun dönüştürülme zorunluluğu olduğunu belirten İmamoğlu, megakentte 200 binden fazla riskli bina bulunduğunu dile getirdi.

BİNALAR TEK TEK TESPİT EDİLİYOR

İBB'nin yürüttüğü çalışmalardan bahseden İmamoğlu, ilçelerde riskli binaları tek tek belirlediklerini ifade ederek, "Şu anda Silivri ve Avcılar'ı tamamladık, Küçükçekmece'de devam ediyoruz. Bu yılın sonuna kadar bütün ilçelerde, bina tespiti üzerinde yaptığımız sayılarda gördük ki 50 bin olarak gördüğümüz sayı 200 binin üzerine çıkmakta. Bu kadar binanın dönüşümü sadece tarifle, ilçe belediyesiyle, Şehircilik Bakanlığı elinden geleni yapıyor mu yapıyor, İBB geçmişte yaptı mı yapıyor. Buna kimsenin itirazı yok. Ama bunun başarıya taşınması için herkesin içinde olması ve ciddi anlamda finansal desteğe ihtiyaç vardır" şeklinde konuştu.

"EN BÜYÜK SORUN DEPREM"

İstanbul'un en büyük sorunun deprem olduğunu belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, " 99 yılından bu yana çok iş üretildi, çok güzel işler yapıldı, İstanbul ve Türkiye'de milyonlarca konut dönüştürüldü ve en yetkili ağızdan biliyoruz ki milyonlarca konutun dönüştürülmesi gerekiyor. Bunun büyük bir kısmı İstanbul’da. Buna dair tedbirlerin alınması lazım, hep beraber bir mücadelenin parçası olmaya ihtiyacımız var. Biz olacak mı olmayacak mı kısmının ötesinde ortak akılla, katılımla mücadeleyle süreci tanımlamakla mesulüz. İBB olarak da hem somut tespitleri yaparken somut adımların atıldığı bir kurumuz. Farklı düşünmediğimiz bu ortamda tek düşünceye bağlı bir mekanizma üretmemiz lazım" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum