İstanbul'un en riskli 3 ilçesinde hazırlıklar sürüyor

Deprem tehlikesine karşı en riskli olduğu belirtilen Zeytinburnu, Küçükçekmece ve Fatih ilçelerindeki son çalışmalar hakkında bilgiler aktarıldı.

14 November 2020
İstanbul'un en riskli 3 ilçesinde hazırlıklar sürüyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan deprem risk bölgeleri raporunda, megakentte en fazla yıkımın Küçükçekmece, Zeytinburnu ve Fatih ilçelerinde yaşanabileceği belirtildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, 3 ilçenin belediye başkanları, depreme karşı henüz hazır olmadıklarını, hazırlıklarını en kısa süre içerisinde tamamlamak için çalıştıklarını aktardı.

FATİH'TE BÜYÜK RİSK

İstanbul'un en eski ilçelerinden biri olan Fatih'teki yapı stokunun yüzde 91 oranında 1999 yılı öncesi yapılan binalardan oluştuğunu belirten Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, "Bu nedenle Fatih riskli bir ilçedir. Fatih'te evlerini yenilemek isteyen vatandaşlarımız evlerini yenileyemiyordu. Çünkü elimizdeki mevcut planlar uygun değildi. Bizler bir yıldır uğraşıyoruz. Neticede Fatih'te yaşayan insanların evlerinin yenilemelerindeki yasal engelleri kaldırdık" diye konuştu.

Kentsel dönüşüm sürecinin bileşenlerinden bahseden Başkan Turan, "Bu işin merkezi hükümet, yerel yöneticiler bir de vatandaş boyutu var. Dolasıyla deprem sorunu herkesin fedakarlığıyla çözülebilecek bir süreç. Vatandaşlarımızda bazen şöyle bir algı oluşuyor; ’Benim 100 metrekarelik bir evim var. Evim yıkılsın. 100 metre yapılsın ama ben hiçbir şey ödemeyeyim.’ Gönül ebetteki bunu ister. Ama çok daha iyi ekonomisi olan ülkeler bile bunu başaramaz. Bizlerin eksiği ise Fatih gibi eski yapı stoku bulunan ilçelerde her şeyi yapıp bunu başarmak zorundayız. Benim için sihirli cümle ise hepimizin fedakarlık yapmasıdır" ifadelerini kullandı.

KÜÇÜKÇEKMECE'DEKİ ÇALIŞMALAR HANGİ AŞAMADA?

Küçükçekmece ilçesinde 337 bin 155 adet konutun bulunduğu bilgisini paylaşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, "Bizler depreme dayanıklı binalar yapmak için öncelikle devlet, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri ve vatandaşlar olarak binalarımızı ortaklaşa yenilememiz gerekir. Yeni yapılan binaları da deprem yönetmeliğine dayandıracak bir şekilde yeniden yapmamız gerekir. Küçükçekmece'de 41 bin 410 tane bina var. Bu binalarda ise 337 bin 155 tane konut var. Bu devasa bir rakamdır. Küçükçekmece Belediye Başkanı olarak bu işe canımı bile feda etsem işin altından kalkamam. Hiçbir belediye kalkamaz" şeklinde konuştu.

2019 Eylül döneminde Silivri'de yaşanan deprem sonrasında ilçede 48 ağır hasarlı binanın oluştuğundan bahseden Başkan Çebi, "Bizler de 48 binadan 28 tanesini boşalttık ve yıktık. Ancak burası İstanbul, bir binayı boşaltmanın ne kadar zor olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızı da anlıyoruz. Devlet, kira yardımı, taşınma yardımı yapıyor. Yıkılması gereken birkaç binamız kaldı. Ama bunlar dışında 125 tane daha tespit etmiş olduğumuz 1999 depreminde yara almış, yenilenmesi gereken binamız var" ifadelerini kullandı.

"RİSKLİ YAPILARI DEPREME DAYANIKLI HALE GETİRMEMİZ LAZIM"

Zeytinburnu'nda yürütülen çalışmalardan bilgiler veren Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, ilçede toplam 1161 konut 164 iş yeri için kentsel dönüşüm sürecinin sürdüğünü belirterek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yayınlandığı raporda da yer aldığı gibi Zeytinburnu riskli ilçelerimiz arasında yer alıyor. Zeytinburnu'nda yaşayan vatandaşlarımız da bunun farkında ama kentsel dönüşümle ilgili yapılması gereken çalışmalar var. Bizler de riskli bulunan binaların maliklerine yapmaları gereken hususları hatırlatan tebligatlar gönderiyoruz" diye konuştu.

Zeytinburnu'ndaki imar planının ada bazlı kentsel dönüşümü teşvik eden bir plan olduğundan bahseden Başkan Arısoy, "Biz elimizden geldiği kadar bütün hemşehrilerimize kentsel dönüşüm konusundaki haklarını hatırlatıyoruz. Hemşehrilerimden ricam ise binalarının riskli olup olmadığını Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirlediği lisanslı kuruluşlar aracılıyla tespit ettirmeleridir. Tespit sonrası konu ilçe belediyesi olarak bize geliyor. Bizler de gereğini yapıyoruz. Bir an önce riskli yapıları depreme dayanıklı hale getirmemiz lazım. Bizler başlattığımız projeleri tamamlayıp elimizden gelenin en iyisini yapmak için buradayız" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum