İstanbul'un her ilçesi için dönüşüm projesi bulunuyor

Deprem tehlikesi akıllara gelen İstanbul'da kentsel dönüşüm gündemde.

26 September 2020
İstanbul'un her ilçesi için dönüşüm projesi bulunuyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Şırnak'a yaptığı ziyarette şehirdeki çalışmalardan bahsederken gündeme dair değerlendirmelerde de bulundu.

AA'nın aktardığı habere göre, Şırnak'ın terör olayları yüzünden çok fazla zarar gördüğünü belirten Bakan Kurum, "Hem şehirlerimiz hem vatandaşlarımız bu noktada çok önemli mücadeleler verdiler. Hamdolsun bugün terörün bütün izleri ortadan kaldırılmak suretiyle şehrimiz bambaşka bir hüviyete kavuştu. Artık bugün hepimiz yeni Şırnak'ı konuşuyoruz. Gerçekleştirilen her proje Şırnak'ta Şırnaklı vatandaşlarımızın hak ettiği şekilde, vatandaşımız bugün Edirne'de, Muğla'da, Antalya'da nasıl bir yaşam sürdürüyorsa Şırnak'ta, ilçelerinde de aynı yaşamı aynı kaliteyi aynı standardı sağlayacak çalışmaları tüm ekibimizle sürdürmeye gayret gösteriyoruz" şeklinde konuştu.

Şırnak'taki dönüşüm çalışmalarından bahseden Bakan Kurum, "Şırnak merkez ve ilçelerinde 10 bin 155 konut yapımı başlatıldı ve bu konutların 2 gün sonra tamamını vatandaşımıza teslim etmiş olacağız. Vatandaşlara hem kira hem de taşınma yardımı verdik. 573 milyon lira da bu süreçte vatandaşımıza kira ve taşınma yardımı olarak ödenmiştir. Bunun dışında 518 iş yeri, 9 cami, 6 taziye evi, 16 okul, 112 kilometre içme suyu hattı, 83 kilometre de kanalizasyon işi yapılmış ve vatandaşımızın hizmetine sunulmuştur. Bu işlerin toplam maliyeti 6 milyar lira" ifadelerini kullandı.

"DEPREM, TERÖR KADAR TEHLİKELİ"

Geçtiğimiz gün Marmara Denizi Tekirdağ bölgesinde meydana gelen ve İstanbul ilçelerinde de hissedilen 4,2 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Deprem, terör kadar tehlikeli. Bu konuda bugüne kadar çok önemli çok ciddi adımlar attık. Daha atmamız gereken ve yapmamız gereken birçok proje var. Bakanlık olarak önümüzdeki 5 yıllık süre içinde 1,5 milyon konutun acil şekilde dönüşümü noktasında bir hedef ortaya koyduk. Bu projenin merkezi de İstanbul'dur. Hemen hemen her ilçemizde bir projemiz var ve acil öncelikli dediğimiz alanların dönüşümünü sağlama noktasında çalışmalarımızı hayata geçiriyoruz" diye konuştu.

İstanbul'da bütün ekiplerle çalışma yürütüldüğünün altını çizen Bakan Kurum, Enkaz altında can aramak, vatandaşımızı aramak istemiyoruz. Bu noktada her türlü işbirliğine hazırız. Her türlü projeye verilecek destekleri yapmaya hazırız. İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum