İzmir Çiğli'ye kentsel dönüşüm müjdesi!

Çiğli'de merakla beklenen kentsel dönüşüm çalışmaları yakın zamanda başlıyor.

18 August 2021
İzmir Çiğli'ye kentsel dönüşüm müjdesi! İzmir'in tüm ilçelerinde deprem tehlikesine karşı hazırlık çalışmaları sürüyor. İzmir'de riskli yapıları bir an önce güvenli yapılara dönüştürme adına yoğun bir kentsel dönüşüm mesaisi harcanıyor.

İzmir Afet Platformu'nun ilk toplantısında açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çiğli'de kentsel dönüşüm için ilk adımların müjdesini verdi.

Konuşmasında kentlerin afetlere karşı dirençli hale getirilmesinin önemine dikkat çeken Başkan Soyer, "Bugün bizi bir araya getiren Afet Platformu ile eş zamanlı olarak, yangına dirençli orman politikamızı uyguluyoruz. Deprem nedeniyle oluşacak riski azaltmak için, bu hafta kentsel dönüşüm çalışmalarımıza bir yenisini ekleyerek Çiğli Kentsel Dönüşüm projemizin ilk adımını atıyoruz" diye konuştu.

AFET RİSKİNİ AZALTMA ADINA ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

İzmir'in direncini artırarak olası afetlerin etki ve zararından koruyacak önlemleri afetler yaşanmadan almak istediklerini belirten Başkan Soyer, "Günümüzde hem yerel hem merkezi yönetimler 2015-2030 Sendai Afet Risk Azaltma Çerçevesi'nde yer alan proaktif risk azaltma yaklaşımını benimseyerek daha dirençli kentler meydana getiriyor. Biz de İzmir’de bu yaklaşımı benimsedik. Kentimizde 'afet yönetimi' yerine 'afet risk yönetimine' vurgu yapan bir yaklaşımı ön plana çıkardık. Sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla, yeni riskler yaratmadan mevcut afet risklerini azaltmak için adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz. Kentimizin en öncelikli afet risklerinden biri bugünkü toplantımızın da gündemini oluşturan depremdir. Bu amaçla İzmir’de deprem dirençliliğini geliştirmeye yönelik her türlü hazırlığa ve risk azaltma çalışmalarına başladık" ifadelerini kullandı.

İzmir'de dirençli bir kent yaratma hedeflerinden bahseden Soyer, "Güvenli, sağlıklı, doğayla uyumlu ve demokratik alanları güçlendirilmiş kentin peşindeyiz. Böyle bir kentte yaşamak istiyoruz. Binaların deprem güvenlik karnelerini oluşturmak istiyoruz. Diğeri de dünyada ilk kez yapılan, gurur verici, gelecek konusunda umutlanmamızı sağlayan çalışmalar. Karamsar tabloyu aydınlatacak çalışmalar. Bu çalışmalar sonucunda İzmir'de iyi bir yere varacağımızı düşünüyorum. Bütün bu çalışmalar tamamlandığında ne yapmamız gerektiğini değerlendireceğiz" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum