İzmir’de Kentsel Dönüşüm Anlaşması

İzmir Karabağlar'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

19 Haziran 2015
İzmir’de Kentsel Dönüşüm Anlaşması

İzmir Karabağlar kentsel dönüşüm kapsamında 540 hektarlık alanın 1'inci etabında, kamulaştırma için bölge sakinleri ile anlaşma sağlandı.

AKP İzmir Milletvekili Rifat Sait, "Karabağlar'a kentsel dönüşüm müjdemiz var. Kurban Bayramı öncesi bölgedeki vatandaşlara bayram hediyemiz olacak inşallah" dedi.

İzmir'in en büyük ilçesi Karabağlar'da, kentsel dönüşüm kapsamında riskli alan olarak belirlenen 540 hektarlık alanın 1. etabı için kamulaştırma konusunda bölge sakinleri ile anlaşma sağlandı.

Daha önce esas jeolojik- jeoteknik etüt raporları, haritaların hazırlanması ve bölgede ruhsat taraması, mülkiyet durum tespiti ve alan üzerindeki taşınmazların değerlendirme işlemleri tamamlanan alanda, uygulama imar plan çalışmaları devam ediyordu. En önemli kısım olan kamulaştırma işleminin sonunda ihale işlemleri yapılacak.

Konuyla ilgili çalışma yürüten AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan'ı makamında ziyaret ederek, bakanlığın İzmir'deki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı. Sait, "Karabağlar'a kentsel dönüşüm müjdemiz var. Kurban Bayramı öncesi bölgedeki vatandaşlara bayram hediyemiz olacak inşallah" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 6306 sayılı kanun çerçevesinde İzmir'de Karabağlar, Menemen, Narlıdere, Karabağlar-Buca ara bölge ve Karşıyaka'da toplam 838,6 hektar alanda kentsel dönüşüm yapılacağını belirten Sait, "İzmir'de bina yaş ortalaması 25 yıl ve üzeri olup, kaçak yapılaşmanın Sayıştay raporlarında yüzde 60-65 olarak tespit edildiği görülmektedir" dedi.

Sait, bugün itibari ile 838,6 hektarlık alan Bakanlıkça 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında, 305,47 hektarlık alanın ise 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 73. maddesi kapsamında olmak üzere toplam 1147,07 hektarlık alanın "Riskli Alan" olarak belirlendiğini, bu güne kadar müracaat yapılan toplam riskli yapı sayısının ise 3 bin 914 olduğunu kaydetti. Sait, kentsel dönüşüm çerçevesinde 2 bin 553 bağımsız birimin yıkımının gerçekleştirildiğini söyledi.

KİRA YARDIMLARI

6306 sayılı kanun ve yönetmelik kapsamında İzmir genelinde kentsel dönüşüm yapılan yerlerde vatandaşa kira yardımları yapıldığını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait, 2013 yılında 780 malik başvurusuna ve 59 kiracıya, 2014 yılında ise 4 bin 742 malik ve 186 kiracıya kira yardımı yapıldığını, 2014 yılında İzmir ili genelinde 'Riskli Yapı' olarak ilan edilen yapılardaki maliklere de, sahip oldukları her bir bağımsız bölüm için 680 TL, bu yapılarda ikamet eden kiracılara ise bir defaya mahsus olmak üzere (2 kira yardımı) 1360 TL kira yardımı yapıldığını ifade etti.

YIKMIYORUZ, YENİLERİNİ YAPIYORUZ

"Kentsel dönüşüm İzmir'in en önemli konusudur" diyen Sait, "Bu konuda yanlış bir algı var; sanki vatandaşın binalarını yıkıyoruz zannediliyor. Oysa İzmir gibi deprem riskli bir ilde vatandaşlarımız için riskli binalar yerine yeni ve sağlam binalar yaptırıyoruz. Ayrıca çevre düzeni ve bilinçli kentleşme çalışmaları da yapılıyor, tüm bunlar önemli hizmetlerdir" dedi.(İHA)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

m.ali

28 Nov 2015, 01:36

yapında görek laf var icraat yok malesef


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.