İzmir Konak'ta öncelik kentsel dönüşüm

Konak'ta kentsel dönüşüm çalışmaları hızlanıyor.

14 September 2019
İzmir Konak'ta öncelik kentsel dönüşüm Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Kent Kültürü ve Gelişimi Platformu (İZGEP) üyeleriyle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu. Konak'ta sürdürülen çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan Batur, İZGEP üyelerinin önerilerini dinleyip sorularını yanıtladı.

Konak'ta iki ana hedefe odaklandıklarını ve şehrin kentsel dönüşümle tarihi misyonunun ortaya çıkarılmasına ihtiyaç duyduğunu belirten Başkan Batur, yürütülecek çalışma alanlarını açıkladı. Gültepe, Toros ve Levent mahallelerinde binaların ömürlerini tamamladığına, yeterli sosyal tesis ve yeşil alanın bulunmadığına dikkat çeken Batur, "Bizim birinci önceliğimiz, bu mahallelerimizdeki dönüşümü ve değişimini sağlamak. Daha önce hazırlanan planlar üzerinde revizeler yapıyoruz. Örneğin eski planda kişi başına 2.46 metrekare olan yeşil alan ve rekreasyon alanını biz 13.7'ye çıkardık. Bunun dünya standardı 11. Kentsel dönüşüm sadece binaları, beton blokları dikmek demek değildir. O alanda yaşayan insanların yaşam seviyesini belirli bir noktaya çıkarmalıyız" ifadelerini kullandı.

NARLIDERE MODELİ GÜNDEMDE

Kentsel dönüşümün zor olduğunu ancak kendilerinin zoru sevdiğini ifade eden Batur, "Bu kentin dönüşüm bekleyen mahallelerine, Narlıdere modelini getireceğiz. Üstelik sadece bu bölge için de değil, Beştepeler bölgesi dediğimiz mahalleler; Tepecik ve Mersinli'ye kadar uzanan şeritte de Büyükşehir Belediyemizle uzlaşarak, odalarımızdan, kurumlardan görüş alarak bir çalışma yürütüyoruz" şeklinde konuştu.

'ALTIN ÜÇGEN' DEĞERLENECEK

Konak'ı her köşesinden tarih fışkıran ve kadim bir şehir olarak tanımlayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 'Altın Üçgen' olarak değerlendirilen Kemeraltı, Basmane ve Agora bölgelerine dikkat çekti. Bu bölgeler için öncelikli olarak yol haritası çıkarılacağını aktaran Batur, bölgelerin tarihi değerlerinin ortaya çıkarılması konusunda tüm paydaşlarla uzlaşı içinde çalışıldığını açıkladı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum