İzmir'de 11 bin binada hasar tespit edildi

İzmir tarihinin en büyük dönüşümü başlıyor. İşte çalışmalardaki son gelişmeler...

03 November 2020
İzmir'de 11 bin binada hasar tespit edildi Geçtiğimiz Cuma günü Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem, İzmir'in birçok ilçesinde yıkım yarattı. Özellikle enkaz bölgelerinde ekipler tarafından hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor.

AA'nın aktardığı habere, çalışmalardaki son gelişmeleri aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bayraklı ilçesinde hasar tespit çalışmalarının 2 gün içerisinde tamamlanacağını belirterek, "11 bin 97 binada, 81 bin 817 bağımsız bölümde hasar tespiti yaptık. Ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık 124 bina, 2698 bağımsız bölüme ulaştık, 730 az hasarlı, 119 da orta hasarlı binamız var" ifadelerini kullandı.

Yıkım çalışmalarının da başladığı bilgisini paylaşan Bakan Kurum, "Bilhassa acil yıkılacak, ağır hasarlı binalarda yıkım sürecini hızlı bir şekilde yürüteceğiz. İki binada yıkım çalışması tamamlandı" şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR BAYRAKLI'DA YOĞUNLAŞTI

İzmir genelinde arama kurtarma çalışmalarının 17 binada başladığını anımsatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Şimdi 17 binanın 13'ünde çalışmalar fiilen tamamlandı, 4 binada çalışma yapıyoruz. Hasar tespit çalışmalarımızı başlattık. Önceliğimiz Bayraklı ilçemizde yoğunlaşmak ama diğer alanlarda da çalışmalarımız yapılıyor. Hedefimiz, Bayraklı ilçesinde 2 gün içinde enkaz alanları ve etrafındaki alanlarda hasar tespit çalışmalarını tamamlamak. Önceliği buraya vermemizin sebebi, hasarın daha fazla hissedildiğini, binalarda daha fazla hasar oluştuğunu gördük ve buraya yoğunlaştık. İnşallah 2 gün içinde bu enkaz alanları ve etrafından hasar tespit çalışmalarını toparlayacağız" ifadelerini kullandı.

İZMİR TARİHİNİN EN BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜ BAŞLIYOR

Vatandaşların hasar tespit çalışmalarını ve binaların hasar durumlarını "hasartespit" internet sitesinden öğrenebileceğini belirten Bakan Kurum, İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birinin bu süreçte başlatılmış olduğuna da dikkat çekti.

Yürütülecek dönüşüm çalışmalarından detaylar paylaşan Bakan Kurum, "Vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde yerinde hızlı bir şekilde proje çalışmalarını başlattık. Yerinde gerçekleştiremediğimiz, imkan olmadığı yerlerde ise rezerv alanda yapacağız. Rezerv alanımızı da Şehir Hastanemizin hemen yanında belirledik, 1.5 milyon metrekarelik alanda, yaklaşık 3 bin konutluk rezerv alanında da çalışmalar başlatılmış durumdadır. İnşallah TOKİ'miz hem yerinde hem de rezerv alanında çalışmaları bir ay içinde sahada fiilen başlamak suretiyle, en geç de bir yıl içinde tamamlamak suretiyle ihale süreçlerini yürütmektedir, proje süreçleri devam etmektedir. Hasar tespit durumuna göre de sayıları ve rezerv alanlarını artıracağız" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum