İzmir'de binaların deprem karnesi oluşturuluyor

İzmir'de riskli binalar için önemli bir çalışma yürütülüyor.

29 April 2021
İzmir'de binaların deprem karnesi oluşturuluyor Ekim 2020 döneminde deprem felaketi yaşayan İzmir'de benzer acıların yaşanmaması adına yoğun çalışma sürüyor. Şehirde kentsel dönüşüm sürerken güvenli yapı stokunu oluşturma adına yeni çalışmalar yürütülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından aktarılan bilgiye göre, şehirde güvenli konutlarda yaşam sürülmesi adına 33 bin binanın inceleneceği belirtildi.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi (İMO) ile ortaklaşa çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir genelinde binaların deprem riski açışından değerlendirecek. Söz konusu çalışmaların ilk etapta Bayraklı ilçesine bağlı Mansuroğlu Mahallesi'nde başladığı duyuruldu.

BİNALARIN DURUMU ORTAYA ÇIKACAK

Çalışmalar hakkında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 30 Ekim depreminin hemen ardından üç ana başlık altında çalışmalara başladıklarını ve kentin yapı stoku envanterini çıkarmak istediklerini ifade etti.

İnsanların yaşadıkları kentte ve binada güven içerisinde olmaları için çalıştıklarını belirten Soyer, "Bu nedenle her binaya deprem güvenlik karnesi vereceğiz. Yaşadıkları binanın ne kadar dayanıklı olduğunu, ne zaman yapıldığını, inşaatı ile ilgili bilgileri adeta binanın kimliğiyle ilgili bilgileri herkes görecek. Böylece öncelikli olarak hangi binalara müdahale edilmesi gerektiğini biz de yerel yönetimler olarak tespit etmiş olacağız" diye konuştu.

İzmir'i dirençli bir şehir haline getirmek için yoğun mesai harcadıklarını belirten Başkan Soyer, "İklim krizi nedeniyle yaşadığımız felaketlerde çok ağır sonuçlar ortaya çıkabiliyor. O nedenle bu kentte yaşayanların, kente güven duygularının sağlanması en temel önceliğimiz. Yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kentte kullanılması konuları tabi ki planımız, projemiz, stratejimiz. Ama bunların hepsinden önce bu kentte yaşayan herkesin güven duygusu taşımasını sağlamak gerekiyor. O nedenle birinci önceliğimiz bu olacak" ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ÖNEMLİ KAYNAK

Dünya Bankası ile 250 milyon dolarlık bir anlaşma yapmak üzere müzakerelere başladıklarını hatırlatan Başkan Soyer, "Dünya Bankası'ndan 30 yıl vadeli ve çok düşük faizli bir krediyi İzmir'e aktarmak için çalışıyoruz. Bununla ilgili çalışmaların neredeyse sonuna geldik. Tahmin ediyorum bu yıl içerisinde 250 milyon doların üzerinde de bir rakam İzmir'e aktarılacak ve biz binlerce hane için kentsel dönüşüm çalışmasını başlatmış olacağız. Yapı stoku envanteri çıkarıldıktan sonra, Dünya Bankası'ndan gelecek kaynağı öncelikle müdahale edilmesi gereken yapılardan başlayarak İzmir için kullanacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bursa İstanbul Caddesi'nin dönüşümü 2023'te tamamlanacak

Bursa İstanbul Caddesi'nin dönüşümü 2023'te tamamlanacak

Bursa'nın gözde noktasında yürütülen kentsel dönüşümle modern yaşam alanı kuruluyor. İşte çalışmalar

27 December 2021


Antalya Güneş Mahallesi'nde dönüşüm başladı

Antalya Güneş Mahallesi'nde dönüşüm başladı

Antalya'nın bir bölgesinde daha kentsel dönüşüm projesi başlatıldı.

27 December 2021


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum