İzmir'de kentsel dönüşüm için destek bekleniyor

Ege'de Akıllı ve Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Forum'unda İzmir'in geleceği konuşuldu.

16 November 2019
İzmir'de kentsel dönüşüm için destek bekleniyor EGEV ve Özgencil ortaklığıyla 3'üncüsü düzenlenen Ege Ekonomik Forum'unda Ege şehirleri konuşuldu. Şehir Plancısı Faruk Göksu önderliğinde düzenlenen foruma Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Bayraklı Belediye Başkanı Serdal Sandal, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu katıldı.

"KONAK'I BETONDAN KURTARACAĞIZ"

Devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Konak Belediye Başkanı Abdül Batu, Konak'ta değişim ve dönüşüm anlamında önemli işlere imza atacaklarını belirtti. 6 aylık süreçte kentsel dönüşümle ilgili planlama çalışmalarına başlayacaklarını açıklayan Başkan Batur; Gültepe, Yeşildere, Yenişehir, Beştepeler bölgesinde planlama çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Hayal ettiklerimizi planlama anlamında bitirmemiz gerekiyor. Belediyeciliğe böyle bakıyorum. Konak ilçemizi betondan kurtaracağız, yeşil alanı bol, sosyal tesisi bol bir ilçe haline getireceğiz" şeklinde konuştu.

"YEREL YÖNETİMLERE DESTEK VERİLMELİ"

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ise Bayraklı'da 60 hektarlık bir kentsel dönüşüm alanları olmasına karşın herhangi bir adım atamadıklarından bahsederek, "Yerel yönetimler vatandaş ile sağlıklı bir diyalog ve vatandaşların düşüncesini almakta yetersiz kalıyor. Tatmin olmayan vatandaşın da bu dönüşüme direnmesi de sonuç almamızı engelliyor" diye konuştu.

Bayraklı ilçesinin yeni kent bölgesi olduğunun altını çizen Sandal, "Gökdelen bölgesi olarak yüksek katlı binalar bu bölgeye yerleştiği zaman, yeraltı suları, hava akımının kesilmesi gibi bu binaların ne tür tahribatlara neden olacağını kestiremiyoruz. Vatandaşlardan geri dönüşüm alıp planlama yapılmasının daha doğru olduğuna inanıyoruz. Merkezi yönetim yerel yönetimlere daha fazla fon ayırmalı ve destek vermeli" ifadelerini kullandı.

"UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞMALIYIZ"

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, kurumsal bir İzmir, kurumsal bir Türkiye yaratılması gerektiğine dikkat çekti. Şehirlerin iyi yönetilebilmesi adına kurumların uyum içerisinde çalışması gerektiğini ifade eden İduğ, "Endüstri 4.0'da nasıl ki makinalar birbiri ile konuşuyorsa, akıllı şehirde de kurumlar birbirleri ile konuşmalı" diye konuştu. Kentsel dönüşümde iki oyuncu olarak inşaat sektörü ve yerel yönetimlerin olduğunu ifade eden İduğ, bu iki kesimin birlikte planlama yapması gerektiğini belirtti.

"İZMİR'DEKİ YAPILARIN YÜZDE 65'İ RUHSATSIZ"

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ise kentsel dönüşümün bölgenin sorunlarının çözülmesinde ekonomik, mekânsal ve toplumsal koşulları dikkate alan kapsamlı bir eylem planlama süreci olduğundan bahsetti.
İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisi içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Sancak, "Kentsel dönüşüm ülkemizin en önemli konusu. İzmir'in yapıların yüzde 65'inin ruhsatsız olduğunu düşünürsek, bina yaşı ortalamasının da 25 yıl ve üzeri olduğu gerçeği ile kentsel dönüşüm, İzmir içinde en elzem konudur" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum