İzmir'de uyum içerisinde kentsel dönüşüm yürütülecek

Depremin ardından dönüşümde uyum içerisinde, tek elden çalışmaların yürütüleceği aktarıldı.

02 November 2020
İzmir'de uyum içerisinde kentsel dönüşüm yürütülecek Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen ve birçok İzmir ilçesinde yıkıcı etki yaratan deprem sonrasında şehirde birçok yapının hasarlı olduğu belirlendi. Kentsel dönüşüm için proje çalışmaları ise başladı.

İzmir'deki çalışmalar hakkında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, riskli bina tespiti yapmanın Bakanlık yetkisinde olduğunun altını çizerek, "Türkiye'nin her yerinde kentsel dönüşüm diyoruz. Vatandaşımızın rızasıyla dönüşüm diyoruz. İzmir'imizin de bu noktada ihtiyacı olan tüm projelerde olacağız. Bakanlık olarak her türlü desteği vereceğiz. Bugün bunları konuşmanın, tartışmanın zamanı değil. Vatandaşlarımız enkaz altında yavrularını bekliyorlar, benim çalışma arkadaşımın burada çocuğu var. Bizim odaklanmamız gereken konu bunlardır" diye konuştu.

İzmir'deki dönüşüm çalışmalarında ortak hareket edileceğinden bahseden Bakan Kurum, "Herkesten istirham ediyorum, birlik ve beraberliğimizi sonuna kadar koruyalım. Bunun siyaseti, davası, polemiği olmaz. Bu süreci valiliğimiz koordinasyonunda, yardımlarımızla, kurulacak çadırlarımızla, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza da ifade ettim, tek elden yürüteceğiz. Uyum içerisinde yürüteceğiz" ifadelerini kullandı.

BAYRAKLI'DA 105 HASARLI BİNA

Depremden en çok etkilenen bölgelerden olan Bayraklı'daki son durum hakkında bilgiler paylaşan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Ağır hasarlı 17 binamız var, bunlardan 8’i göçük. Enkaz kaldırma çalışmaları yapılıyor. Yapılan inceleme ve çalışmalarda Bayraklı’da 105 binanın oturulmaz halde olduğu belirlendi. Hasar tespiti, binaların incelemesinde yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda" diye konuştu.

Bu sürecin bitmesiyle gerekli adli ve idari işlemlerin yapılacağını açıklayan Başkan Sandal, "Gelen ihbarlar var. Altında dükkanlar olan binalarda çöküntü olduğu, kolonlarla ilgili tahribatın olduğu söyleniyor. Bunları hepsini inceleyeceğiz, tüm ihbarları ciddiye alacağız. Böyle bir şey varsa sorumluları bulunur, bedeli ödetilir. Belediye olarak, evleri yıkılan, hasar gören, korkudan evlerine dönemeyen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için çabalıyoruz. 700 çadır kurduk, şu anda hepsine aileler yerleşti. Vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçları karşılanıyor" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum