İzmir'de vatandaşlar kira öder gibi evlerini inşa edebilecek

Yapı stoku deprem tehlikesine karşı alarm veren İzmir'de dönüşüm çalışmaları hız kazandı.

20 February 2021
İzmir'de vatandaşlar kira öder gibi evlerini inşa edebilecek 30 Ekim 2020 günü Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen deprem, İzmir'de büyük yaralar açtı. Şehrin birçok noktasında binalar yıkıldı. İzmir'de aynı acıların tekrar yaşanmaması adına kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı.

İzmir'in yerel gazeteleri arasında olan İz Gazete'sinin aktardığı habere göre, bir televizyon programına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentsel dönüşüm hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Depremden sonra asıl görevlerinin ortaya çıktığını belirten Başkan Soyer, "Bu şehri güvenli hale getirmek. Vatandaşın, yaşadıkları şehirde güvenli yaşamalarını sağlamak. Bu şehirde yaşayan herkesin, şehirde yaşamaktan güven duymasını sağlamak. Bizim birinci önceliğimiz bu" diye konuştu.

BELEDİYE MECLİSİNDE ÖNEMLİ GÖRÜŞME

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile hafta sonu görüşme yapacaklarını ifade eden Başkan Soyer, "Bizim Büyükşehir'in ortak hazırladığı imar yönetmeliği var. Depremden sonra nasıl kararlar almamız gerekiyor, nasıl başa çıkacağız? Bunların yer aldığı bir çalışma diliyorum ki Meclis'ten oy birliğiyle geçer. Şubat ayında bu belirsizliği ortadan kaldıracağız. Depremde etkilen binaların ortak akılla çözeceğiz. Bunu bir hafta içerisinde mutlaka olağanüstü bir meclisle hayata geçireceğiz. Mart ayına sarkıtmayacağız" şeklinde konuştu.

UZUN VADELİ ÖDEME PLANI SUNULACAK

Depremde evleri hasar gören vatandaşlar için yürütülecek çalışmalardan bahseden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dünya Bankası'yla önemli bir görüşme yaptıklarının altını çizerek, "Toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan üst düzeyde bir yönetici katıldı. Dünya Bankası'nın 'acil imalat kredisi' gibi enstrümanı var. Çok düşük faizli ve çok uzun vadeli bir kredi. Biz de uzun zamandır Dünya Bankası'yla görüşüyoruz. Bizim yaşam hakkımız en öncelikli meselimizdir. Bizim ciddi bir can suyuna ihtiyacımız var. Bina yıkacak vatandaşlara sen bunu yıkarsan uzun vadede ödeyebileceğiniz Uzun vadede ödeyebileceği bir kaynak buluyorum. Vatandaşa şu kadar parayı, şu zamana ödeyeceksiniz. Dolayısıyla sana hiç dokunmayacak. Biz de bunun garantisini vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara ödeme konusunda çeşitli alternatifler sunulacağından bahseden Soyer, "Bunu belediyemizin şirketiyle de yaptırabilirsiniz diyeceğiz. Vatandaşın önüne seçeneği koyacağız. Vatandaş böylece çok uzun vadede aynı kira öder gibi kendisine imar mevzuatının da tanıdığı hakla birlikte yeni evini inşa etme fırsatı bulacak" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahipleri için yeni düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cum

03 June 2022


Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm çalışmaları tüm yurtta sürüyor. Riskli yapıların dönüşümü için yatırım değeri 110 mi

07 February 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum