İzmir'deki dönüşümde vatandaşlar hak kaybı yaşamayacak

İzmir'de kentsel dönüşüm çalışmaları için çok önemli bir adım atıldı.

02 March 2021
İzmir'deki dönüşümde vatandaşlar hak kaybı yaşamayacak 30 Ekim 2020 günü deprem felaketinin yaşandığı İzmir'de bu tarihten sonra benzer acıların yaşanmaması adına dönüşüm çalışmaları hız kazandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı yapıldı ve kentsel dönüşüm için önemli bir karar alındı.

Toplantıda, İzmir'de 30 Ekim depremi sonrasında ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilen yapılar ile 1998 yılındaki yönetmelik öncesi ruhsat alan veya 6306 sayılı yasayla riskli kabul edilen yapıların dönüşümüne ilişkin düzenleme oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantıda bir konuşma yapan Başkan Soyer, "Tüm Türkiye'ye örnek olacak bir adım atmış oluyoruz. Bu, depremzedelerimiz için bir müjde. Geleceğimizle ilgili riskleri, tehditleri azaltmak için yola çıktık" diye konuştu.

BAKANLIK DA ONAYLADI

İzmir'in dönüşümü için oldukça önem taşıyan düzenlemeyle aynı zamanda depremde evleri hasar gören vatandaşlar, dönüşüm sonrasında yeni inşa edilecek konutlarda hak kaybı yaşamayacak. Çalışmalarda şehrin planlı ve sağlıklı kentsel mekânların oluştuğu bölgelerde risk grubunda bulunan ruhsatlı yapıların detaylı zemin etütleri doğrultusunda deprem yönetmeliğine uygun olarak dönüşümü hedefleniyor.

Konuşmasında ortak çalışmanın önemine değinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "30 Ekim depremi sonrasında, bundan sonra bu şehirde benzer felaketlerle karşılaştığımızda tahribatların azaltılması ve can kaybı yaşanmaması için yapı stokumuzla ilgili neler yapılabileceği, planlarımızda ne tür inisiyatiflerin ortaya konulması gerektiğine dair kapsamlı bir çalışma başlattık. Bu çalışma Meclis gündemine gelecek olgunluğa gerişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile müzakere edilerek, onların da onayı alınarak yol alındı. Bu konunun olgunlaşması için emek veren Meclis üyelerine, Bakanlık temsilcilerine ve bürokratlarımıza teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Ortak akılla Türkiye'ye örnek olacak bir çalışmaya imza atıldığına dikkat çeken Soyer, "Bu çalışma sayesinde ortak aklın ne kadar kıymetlidir gördük. Tüm Türkiye'ye örnek olacak bir adım attık. Bu depremzedelerimiz için bir müjde. Hızlı yol almayı sağlayacak bir tablo oluşturuyoruz. Geleceğimizle ilgili riskleri, tehditleri azaltan bir adım atmış oluyoruz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum