"İzmir'in yapı stoku incelenmeli"

İzmir'de kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanması gerektiği ifade edildi.

10 July 2020
"İzmir'in yapı stoku incelenmeli" Türkiye'nin birçok farklı noktasında olduğu gibi Ege bölgesinde de son zamanlarda yaşanan depremlerden sonra İzmir genelindeki yapı stokunun durumu bir kez daha gündeme gelirken şehirde kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanması gerektiği düşüncesi öne çıktı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Sinan Can Öziçer, İzmir'in aktif bir deprem coğrafyasında bulunduğunun altını çizerek son 120 yıl incelendiğinde İzmir'de en yüksek 6.6 büyüklüğünde deprem olduğunu ve şehirde 6 ya da 6.6'lara kadar çıkabilecek büyüklükte deprem beklediklerini ifade etti.

"YAPI STOKU MİADINI DOLDURDU"

İzmir'de yaşanacak olası deprem üzerine değerlendirmelerde bulunan Öziçer, olası depremin denizde meydana gelmesiyle yapılaşma alanında meydana gelmesinin farklı sonuçlar doğurabileceğini belirterek, "Karada meydana gelirse risk fazladır. İzmir'deki yapı stoku yaş anlamında miadını doldurdu. Binaların yer yer alüvyon dediğimiz yumuşak zeminin üzerinde olması ve kaçak yapılaşmanın fazla olması riski artırıyor. İzmir'de 6 büyüklüğündeki bir depremin olması bile bu riskler yüzünden bizleri üzücü durumlara sürükleyebilir" şeklinde konuştu.

"BİNALAR İNCELENMELİ"

İzmir'de olası depreme karşı hazırlık çalışmalarının yürütülmesi gerektiğinden bahseden Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Sinan Can Öziçer, binalarda kullanılan malzemelerin düşük basınçta ve standartların altında olduğunu vurgulayarak, "İzmir'de bir pilot bölge seçerek ilçe ve mahalle bazında binalardan malzemeler alınmalı. Beton kaliteleri ölçülerek çalışılmalı. Sembolik bütçelerle bu çalışmalar yapılabilir. Kentsel dönüşümün doğru biçimde hızlanması ile vatandaşların yaşam kalitesini bozmadan hayatlarına devam etmesi sağlanabilir" diye konuştu.

Deprem gerçeğine karşı denetim çalışmalarının önemine değinen Öziçer, "Deprem anında binalardan sağlıklı şekilde çıkılsa bile, belli bir birikimle alınan bir evin bir daha oturulamayacak hale gelmesi tüm hayatı etkiler. Bilincin artması, yerel belediyelerdeki denetimin doğru olması gerekir. Biz sivil toplum kuruluşları olarak yapabileceklerimizi yapıyoruz. İstiyoruz ki sorumluluğu olanlar bu görevi yerine getirsin" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum