İzmir'in zemin modeli hazırlanacak

İzmir'de deprem tehlikesine karşı zemin davranış modeli oluşturulacak.

10 August 2021
İzmir'in zemin modeli hazırlanacak 30 Ekim 2020 günü deprem felaketinin yaşandığı İzmir'de yeni acıların yaşanmaması adına çalışmalar sürdürülüyor. İzmir genelinde depremsellik araştırması gerçekleştirilmesi ve zemin davranış modelinin çıkarılması için önemli bir çalışma başlatıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şehri afetlere karşı dirençli kılma vizyonu kapsamında kentte depremsellik araştırması gerçekleştirilmesi ve zemin davranış modelinin çıkarılması amacıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, ODTÜ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile protokole imza attı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden aktarılan bilgiye göre, Türkiye'nin en kapsamlı deprem araştırması ve mikrobölgeleme etüt projesini hayata geçireceklerini belirten Başkan Soyer, "Yurttaşlar nerede, ne kadar güvende olduklarını bilecekler. Bu proje İzmir için milat" dedi.

TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI DEPREM ARAŞTIRMASI OLACAK

Söz konusu çalışma ile Bayraklı, Bornova ve Konak ilçe sınırları içerisindeki yaklaşık 10 bin 802 hektarlık alanın zemin yapısı ile zemin davranış özellikleri modellenecek. Türkiye'nin en kapsamlı deprem araştırması ve mikrobölgeleme etüt projesini hayata geçireceklerine dikkat çeken Başkan Soyer, "Türkiye'nin en kapsamlı deprem araştırması projesi için yola çıkıyoruz. Hem zemin hareketliliğinin tespiti, hem bu kadar geniş bir bölgede çalışmanın yapılacak olması, bu şehirde yaşayan herkesin, şehre olan güven duygusu ile aidiyetini de pekiştirecek sonuç doğuracak. En azından insanlar nerede, ne kadar güvende olduklarını bilecekler. O nedenle çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar gösterdiğiniz anlayış ve işbirliği duygusu için çok teşekkür ediyorum. Türkiye'ye de örnek olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin çok seçkin eğitim kurumlarının bu işin içerisinde olması kendilerine büyük bir gönül rahatlığı verdiğini belirten Soyer, "Çok ciddi bir ekip var ve çok farklı alanlarda çalışmalar yapılacak. Biz de büyük bir heyecanla bunu halkımızla paylaşmak istiyoruz" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum