Kadıköy Belediyesi Kira Yardımı Bürosu Açtı

İstanbul Kadıköy'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

11 Şubat 2015
Kadıköy Belediyesi Kira Yardımı Bürosu Açtı

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımı ödemelerinde belediyelere yetki verilmesinin ardından Kadıköy Belediyesi, kira yardımı bürosu açtı.

Kentsel dönüşümde İstanbul’da riskli binaları yıkılan vatandaşa kira yardımı artık ilçe belediyesi aracılığıyla verilecek. Kentsel dönüşümde kira yardımı almaya hak kazananlar, ilçe belediyesine başvurarak işlemlerini yapabilecekler. Böylece işlemlerin hızlı yürümesi sağlanacak. Gerekli evraklarla ilçe belediyesine başvuran vatandaşın ödemesi hesabına yapılacak. Uygulamanın İstanbul’da pilot olacağı ifade ediliyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMINA YENİ ŞART

İstanbul’da ilçe belediyelerinin kira yardımı ödemeleri konusunda yetkilendirilmesinin ardından Kadıköy Belediyesi de hazırlıklara başladı. Belediye, bu konuda çalışmaları yürütecek olan Kira Yardımı Bürosu’nu Yapı ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde oluşturdu. Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada, kira yardımı bürosunun ve sistemin sağlıklı şekilde çalışmaya başlaması için gerekli alt yapı hazırlıklarını sürdürdüğü belirtildi.

2015 KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BEDELİ

Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günalp konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Mart ayı ortalarından itibaren Kira Yardım Bürosu’nun hak sahiplerinin başvurularını alarak kira yardımı sürecini başlatacağını söyledi.

Çok talep geleceği açık. Daha çok personel takviyesi yapmamız gerekecek. Duyulur duyulmaz yoğun bir başvuru başladı. Şu an elimizde bakanlıktan bize devredilmiş bulunan bin 650 dosya mevcut. Öncelikle bunların incelemesi yapılıyor. İşlemlere başlamak için tek eksiğimiz, çalışmaların bakanlıkça eşgüdümlü yürümesi için gerekli olan bir yazılım programı. Bu program bakanlıktan gelir gelmez başvurular alınmaya başlanacaktır” diyen Günalp, kira yardımından yararlanıp yararlanamayacakların tespitinin yapılacağını ifade etti.

KİMLER KİRA YARDIMI ALABİLİR ?

Günalp, Kadıköy ilçesinin Bakanlıkça Riskli Alan ilan edilen Fikirtepe bölgesi ile ilgili tüm uygulamaların ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olduğunu da belirtti.

KİRA YARDIMI KAÇ AY YAPILACAK?

Kira yardımı ödemeleriyle ilgili yapılan açıklamada; 6306 sayılı yasa kapsamında maliklere 18 ay boyunca sadece sahip oldukları ve ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için kira yardımının 735 lirayapılacağı, anlaşma ile tahliye ettikleri taşınmaz için kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 6306 sayılı kanun uygulama yönetmeliğinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde defaten 1470 lira taşınma yardımı ödemesi yapılacağı belirtildi.

100 BİNE YAKIN KİŞİNİN KİRASINI DEVLET ÖDÜYOR

Hak sahiplerine ödeme yapılmak üzere öncelikle Kadıköy Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce Ziraat Bankası nezdinde Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı açılarak, hesap numarası Bakanlık’a bildirilecek. Hak sahiplerinin başvurularını aylık periyotlar halinde Kadıköy Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletmesi üzerine Bakanlık tarafından Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına yapılan ödemeler Belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hak sahiplerinin ilgili hesaplarına aylık olarak aktarılacak.

Kadıköy Belediyesi’nin web sayfası www.kadikoy.bel.tr’den detaylı bilgiler ve gerekli belgeler yayınlandı. Ayrıca 0216 542 50 00 numaralı santralden Kira Yardımı Bürosu vatandaşlara bilgi verebilecek.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da yaptığı açıklamada, belediyelere verilen yeni sorumlulukla ilgili çalışmalara başladıklarını söyledi. Bakanlığın personel sorunu nedeniyle taleplere cevap vermekte sorun yaşadığını belirten Nuhoğlu, ilçe belediyelerine verilen sorumluluğun artması gerektiğini ifade etti.

KİRA YARDIMI İLE İLGİLİ DETAYLAR

Kira yardımı uygulamasıyla ilgili yapılan açıklamada uygulamayla ilgili şu bilgiler verildi:

1- Kira yardımı ne kadar sürecek?

6306 sayılı yasa kapsamında maliklere 18 ay boyunca sadece sahip oldukları ve ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için kira yardımı 735 lira olarak ödenecek.

2- Taşınma parası ödenecek mi?

Anlaşma ile tahliye ettikleri taşınmaz için kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 6306 sayılı kanun uygulama yönetmeliğinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde defaten 1470 lira taşınma yardımı ödemesi yapılacak.

3- Para nereye yatırılacak?

Hak sahiplerine ödeme yapılmak üzere öncelikle Kadıköy Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce Ziraat Bankası nezdinde Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı açılarak, hesap numarası Bakanlık’a bildirilecek. Hak sahiplerinin başvurularını aylık periyotlar halinde Kadıköy Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirmesi üzerine Bakanlık tarafından Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına yapılan ödemeler Belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hak sahiplerinin ilgili hesaplarına aylık olarak aktarılacak.

4- Konuyla ilgili bilgiyi nereden alınabilir?

Konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar Kadıköy Belediyesi’nin web sayfası www.kadikoy.bel.tr ile 0216 542 50 00 numaralı santralden Kira Yardımı Bürosu aranıp bilgi edinilebilecek.

5- Nereye başvurmak gerekiyor?

Kira yardımından yararlanma hakkına sahip olan vatandaşların Belediyenin Kira Yardımı Bürosuna başvurması gerekiyor. Mart ayı ortalarından itibaren uygulamanın başlaması bekleniyor. İstenilen evrakların da Kira Yardımı Bürosu’na elden teslim edilmesi gerekiyor.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi, Kadıköy Belediyesi’nin web sayfası www.kadikoy.bel.tr'den ve 0216 542 50 00 numaralı telefondan alabilirsiniz.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Türkiye genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında dönüşüme giren ev ya da işyerleri

06 Ekim 2017


İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'un 2 kıtasında 2 yeni dev bölge için çalışma ba

05 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.