Kadir Topbaş İstanbul'un Yeni Dev Projelerini Açıkladı

İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da hayata geçirilecek yeni projeler hakkında açıklamada bulundu...

29 Temmuz 2016
Kadir Topbaş İstanbul'un Yeni Dev Projelerini Açıkladı İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da hayata geçirilecek yeni projeler hakkında açıklamada bulundu...

Bir televizyon programında 15 Temmuz darbe girişiminini anlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a yapılacak dev projeler hakkında da bilgi verdi.

Çamlıca’ya Büyük Park Geliyor

Darbeye karşı büyük bir direniş gösteren Çengelköylülerin destanını unutulmaması için Çamlıca Cami’nin yanına büyük bir park yapacaklarını söyleyen Topbaş, “ Gazi Çengelköy Parkı ismini vereceğiz. Çok kısa sürede yapmak istiyoruz. Projesi üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Ağustos’ta 7 Metro İhaleye Çıkıyor

Yatırımların OHAL’de de hız kesmeden devam ettiğini belirten Topbaş, 4 Ağustos’tan itibaren 7 yeni metro hattının ihalesini yapacaklarını belirtti.

İstanbul’a 7 Yeni Metro Hattı

23 Kilometrelik Yeni Karayolu Tünelleri

Topbaş, Büyükçekmece’ye kadar uzanacak 23 kilometre uzunluğunda yeni karayolu tünelleri hayata geçireceklerini müjdeledi. Yeraltını daha fazla kullanarak trafiği rahatlatmak istediklerini söyleyen Tobaş, işlerin toplam değerinin 10 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Taksim’e Topçu Kışlası Geri Dönüyor

Osmanlı döneminde Taksim Meydanı’nda Topçu Kışlası’nın olduğunu belirten Topbaş, “Taksim Topçu Kışlası’nı yapacağız” dedi.

Topçu Kışlası’nı sanat galerisi olarak düşündüklerini söyleyen Topbaş, “Sanat galerisinin altında iç ve dışa bakan kafeler düşününüz. Ve insanların Şanzelize’ye gittiği gibi gelip orda kafelerde de geç saatlere kadar oturduğu gibi bir sanat galerisi olabilir. Bunun proje çalışmaları devam ediyor. Altında otoparkı da olacak. Bununla ilgili kurul karaları vardı. Mahkeme kararları da yapılabileceği yönünde netleşti. Fonksiyon olarak da kentin kültürüne hizmet edecek” şeklinde konuştu.

Taksim AKM Yerine Opera Binası

Taksim AKM’de konser, toplantı ve operanın bir arada yapıldığını ve bunun yanlış olduğuna dikkat çeken Topbaş, “Opera farklı bir şey. Onun kendi tınısı, akustiğine uygun olarak yapılması lazım. Orada İstanbul Büyükşehir Belediyemize ait otoparkı da katarak, mimarlarımızın güzel projesiyle bir opera binasının hayata geçmesi lazım” açıklamasında bulundu.

Kabataş’a Entegre Merkezi

Kabataş meydan projesi ile trafiğin yer altına alınacağı ve oradaki kaosun ortadan kaldıracağını belirten Topbaş, denizden gelen trafiğin yapımı devam eden Mahmutbey metrosuna ve mevcut finüküler ve tramvay hatlarına aktarılacağını söyledi. Üsküdar-Kabataş arasında hayata geçirilecek Yaya Tüneli’nin de buraya entegre edileceğini söyleyen Topbaş, “Üstte güzel bir meydan olacak. Yenilenen iskelelerle önemli bir dağılım noktası olacak. Karayolu trafiği de alttan aksın, insanlar egzozlardan zehirlenmesin” dedi.

Tarihi Yarımadaya Elektrikli Otobüs

Başkan Topbaşi yeni bir proje daha açıkladı. Tarihi Yarımada’yı belirli saatlerde trafikten arındırmayı planladıklarını söyleyen Topbaş, Tarihi Yarımada’da elektrikli otobüslerin çalışacağını açıkladı.

Topbaş, “Tarihi Yarımada’yı daha çok elektrikli araçların bulunduğu bir bölge haline getireceğiz. Bu bölge daha çok yaya ağırlıklı olsun istiyoruz. Bunu daha temiz bir hava, daha güzel yürüme alanları oluşsun diye yapıyoruz” dedi.

HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Üçüncü Havalimanı tamamlandığında 225 bin kişiye iş imkânı sunacak

Üçüncü Havalimanı tamamlandığında 225 bin kişiye iş imkânı sunacak

Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alan Üçüncü Havalimanı projesinin tamamlandığında yaklaşık 2

08 Eylül 2017


Sabuncubeli Tüneli’nin açılışı 8 Eylül’de yapılacak

Sabuncubeli Tüneli’nin açılışı 8 Eylül’de yapılacak

İzmir ve Manisa arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indirmesi planlanan Sabuncubeli Tüneli 8 Eylül’de hi

08 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat