Kanal İstanbul 75 milyar TL bedelle hayat bulacak

Kanal İstanbul'un proje bedeli belli oldu.

13 November 2019
Kanal İstanbul 75 milyar TL bedelle hayat bulacak Yakın dönem içerisinde ihale edilmesi beklenen Kanal İstanbul projesinde çalışmalar sürüyor. ÇED raporu hazırlanan projenin ne kadar değerle hayat bulacağı da belli oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesiyle ilgili yaptığı açıklamada, projenin 75 milyar TL değerle hayat bulacağını ifade ederken devlet bütçesinden herhangi bir bedelin de çıkmayacağının altını çizdi.

Kanal İstanbul projesinin, "Yap-işlet-devret" modeliyle hayata geçirileceğini belirten Bakan Kurum, "Kanal İstanbul çevresini kapsayan planlama çalışmaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yürütülmektedir. Bir bölü yüz bin ölçekli çevre düzeni planlanmıştır. Boğazın iki yakasında 500 bin nüfusu aşmayacak şekilde zemin artı üç, dört katı aşmayacak şekilde yatay mimari anlayışıyla düzenlenmektedir. Devlet bütçesinden de herhangi bir bedel çıkmayacaktır" şeklinde konuştu.

"İSTANBUL BOĞAZI KESİNLİKLE İMARA AÇILMAYACAK"

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Boğazı'nın son durumuna ilişkin yeni bir açıklamada bulundu. AA'nın aktardığı habere göre, Bakan Kurum, İstanbul Boğazı'nın imara açılmayacağını bir kez daha dile getirdi.

Boğaz'ın ulusal bir sorumluluk olduğundan bahseden Bakan Kurum, "Hepimizin üzerine düşen görevler vardır. Boğaziçi sorununu 16 milyon değil, 82 milyonun hatta tüm insanlığın sorunu olarak görüyoruz. Biz bugüne kadar hiçbir çalışmamızda millete rağmen hareket etmedik, hep milletimizle birlikte yürüdük. İçerisinde milletimizin menfaati olmayan hiçbir çalışmaya imza atmadık, atmayacağız. Planlama yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda değildir ve yapılması düşünülen düzenlemede Boğaziçi kesinlikle imara açılmamaktadır. Aksine tarihi, doğal dokusu ve silüetini koruyacak, yeşil alanları artıracak, boğazda kaçak yapılaşmayla mücadele edecek önemli adımların atılacağı düzenleme yapılacak. Bu düzenlemeye ilişkin yetki Meclis'imizdedir" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum