Kanal İstanbul İçin Yeni Güzergah Gündemde

Yeni güzergah için çalışmalara başlanan Kanal İstanbul projesinin yıl sonuna kadar ihaleye çıkması hedefleniyor...

08 Şubat 2016
Kanal İstanbul İçin Yeni Güzergah Gündemde

Yeni güzergah için çalışmalara başlanan Kanal İstanbul projesinin yıl sonuna kadar ihaleye çıkması hedefleniyor...

2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "çılgın proje"si olarak tanıtılan Kanal İstanbul'un güzergahının değişeceği açıklamaları ses getirdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarının mevcut güzergahla ilgili olumsuz görüşlerini bildirilmesi üzerine projenin güzergahının değiştirilmesine karar verildi.

Bugüne kadar yetkililerden güzergahla ilgili resmi bir açıklama yapılmayan proje için Ulaştırma Bakanlığı önümüzdeki günlerde yeni altyapıyı hazırlayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yeni güzergahı oluşturacakları bilgisi verildi.

Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Kanal İstanbul'un çevresel etkileri, bölgedeki SİT alanları, yapılacak yeni şehrin nüfus planlaması ve kentsel dönüşümle ilgili bilgi istenecek. Güzergah için bilimsel açıdan olumlu görüş alındıktan sonra projeye start verilecek. Tüm bu çalışmalar tamamlanarak 2016 yılının sonuna kadar Kanal İstanbul'un ihaleye çıkması planlanıyor.

Kanal İstanbul projesi ilk açıklandığında 1 milyon 200 bin nüfusa sahip yeni bir şehir olarak hazırlanmıştı. Ancak nüfusun yoğunlaşması gerekçesiyle 500 bin kişiye göre planlanması ve kanalın her iki tarafında 250 + 250 bin ya da 300 + 200 bin nüfus olacak şeklinde inşa edilmesi kararlaştırıldı. Kanal İstanbul projesinde en az 8, en çok 11 köprü, sosyal donatı alanları, turizm merkezleri, ticari alanlar, konferans salonları ve parklar inşa edilmesi planlanıyor. 10 milyar dolara mal olması hesaplanan projenin Küçükçekmece ile Arnavutköy arasında olması bekleniyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.