• Ulaşım Projeleri
  • Kanal İstanbul projesinde inşaat çalışmaları bu yıl başlayacak

Kanal İstanbul projesinde inşaat çalışmaları bu yıl başlayacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Kanal İstanbul projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

19 April 2018
Kanal İstanbul projesinde inşaat çalışmaları bu yıl başlayacak Emirgan Parkı'nda İstanbul'da bulunan başkonsolosları ağırlayan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Kanal İstanbul projesi ve Boğaz'daki gemi kazasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Boğaz'daki gemi kazalarının sorulması üzerine bu konu hakkında açıklamada bulunan Uysal, "Boğazlar; Çanakkale, İstanbul Boğazı, Montrö Anlaşması gereği, uluslararası bir anlaşma ile kuralları belirlenmiş ve çok tarafları olan bir anlaşma. O dönemin ticari gemilerinin büyüklüğü, o şartlar düşünülerek belki kurallar konuldu. Bunu bizim değiştirme imkânımız yok. Ticari olarak geçen gemiler ‘Ben direkt geçiyorum' dediği zaman yapılacak hiçbir şey olmadığı için kural da belirlenmiyor. Kuralları belirleyip ticari olarak bakıldığı zaman daha rasyonel işleyen bir kanal olması hem İstanbul'u hem ticaret yapan o tacirleri, gemi sahiplerini rahatlatacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

"KAZA, YENİ KANAL İHTİYACINI GÖSTERDİ"

Hem İstanbullular adına güvenli hem de çok daha hızlı ve pratik taşımacılığın yapılmasının önemine değinen Uysal, "Şu olabilir; Boğazlardaki ticari geçişlerin yeniden uluslararası düzeyde tartışılması ve yeni bir alternatif üzerine çalışmak çok daha değer diye düşünüyoruz" dedi.

Kanal İstanbul projesine de değinen Uysal, "Yalı kazası, geminin yalıya çarpması, yeni kanal ihtiyacının ne kadar acil olduğunu gösterdi. Kanalın bu yıl içinde en azından başlayacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul projesinin, 'Sadece bir kanal açalım ve gelir elde edelim' düşüncesiyle hayata geçirilmeyeceğinin altını çizen Uysal, "İstanbul'da Boğaz trafiğini yeni bir düzene sokma, İstanbul'u kurtarma adına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. İstanbul'u kurtarma adına kanalın muhakkak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Kanalın bu yıl içerisinde bir şekilde başlatılacağına, temelinin atılacağına veya protokolünün yapılma noktasına geldiğine inanıyorum" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum