Kanal İstanbul projesinin ihale süreci hızlandı

Tartışmalı proje Kanal İstanbul'da planlar hazırlanıyor.

02 June 2020
Kanal İstanbul projesinin ihale süreci hızlandı Proje çalışmalarının sürdüğü Kanal İstanbul'da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun göreve başlamasından sonra ihale hazırlığı hızlandı. Kanalın iki yakasında inşa edilecek şehirler için Arnavutköy ve Başakşehir belediyeleriyle yapılan görüşmelerde sona gelindiği öğrenildi.

Kanal İstanbul projesinde ihalenin 2019 yılının ikinci yarısında yapılması bekleniyor. Projede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 1/100 bin ölçekli imar planını tamamladığı, bin ve 5 binlik uygulama imar planlarında da son aşamaya geldiği biliniyor. Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ise 45 kilometre uzunluğunda 275 metre genişliğindeki kanalın yapım işlerine ait ihale dokümanlarını hazırladığı öğrenildi.

Arnavutköy ve Başakşehir belediyeleriyle yapılan görüşmeler sonrasında Temmuz ayı içerisinde imar planlarının askıya çıkması beklenirken itirazların sonuçlanmasıyla birlikte kanal inşaatındaki tüm süreç ve yetki Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına geçecek. Bu noktadan sonra kanalın inşaatı öncesi çevre yollarla ilgili süreç başlayacak ve bu hazırlık yaklaşık olarak 1.5 sene sürecek.

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU'NDAN TEPKİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ise çalışmaların hızlandığı Kanal İstanbul projesine tepki gösterirken İstanbul'da asıl önceliğin deprem olduğunu ifade etti.

Bir törende konuşma yapan İmamoğlu, Kanal İstanbul'da ihale sürecini hızlandırmak için düğmeye basıldığı ve ihalenin bu yılın ikinci yarısında yapılacağı yönündeki haberlere ilişkin, "Deprem, siyaset üstü bir meseledir. Kimsenin siyasi malzemesi olamaz. Bu iş ne tek başına İBB'nin işidir ne de bir hükümetin işidir. Bu şekilde konuyu öncelemezsek, işte çıkar birileri boşboğazlık yapar, böyle bir gün de bile Kanal İstanbul'u konuşacak kadar gündem tutmaya çalışır" ifadelerini kullandı.

İstanbul'da yoğun nüfus yapısından dolayı yerinde dönüşüm ve güçlendirmenin yok sayılamayacağını belirten İmamoğlu, "Elbette ki pandemi süreci bitecektir. İnsan aklı bu işin çözümünü bulacaktır. Ama deprem, ne zaman geleceğini bilmediğimiz, kapıda duran bir tehdittir" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum