Kanal İstanbul'da çalışmaların 2020'de başlaması planlanıyor

Son günlerin tartışma konusu Kanal İstanbul'da ÇED raporu açıklanıyor.

19 December 2019
Kanal İstanbul'da çalışmaların 2020'de başlaması planlanıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesiyle ilgili yaptığı açıklamalarda projenin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun önümüzdeki hafta çıkacağını aktardı.

AA'da yer alan habere göre, Bakanlık olarak Kanal İstanbul projesinin hem ÇED raporunu hem de 1/100.000 ölçekli planlama sürecini yürüttüklerini kaydeden Bakan Kurum, "Yapacağımız proje, dünyada eşi benzeri olmayan örnek bir proje olacaktır. Yatay şehirleşme anlayışıyla yeni 500 bin nüfus tasarlanmıştır bölgede. Bu 500 bin nüfus da İstanbul'un dışından bir yerden değil buradaki rezerv konutların üretileceği, hastanelerimizin, üniversitelerimizin, okullarımızın yapılacağı alanlardan ibarettir. Bu çerçevede hassasiyetlerimiz en üst noktada yürümektedir. İnşallah önümüzdeki hafta itibariyle de ÇED sürecinin sonuna gelmiş olacağız" şeklinde konuştu.

Bir basın mensubunun Kanal İstanbul Projesi'nin hayata geçmesi halinde İstanbul'un susuz kalacağı iddialarına yönelik sorusunu yanıtlayan Bakan Kurum, "O bölgedeki su kaynaklarından İstanbul'umuzun yaklaşık yüzde 4'ünün suyu temin edilmektedir. Melen'den yapılan proje bittiği zaman İstanbul'un 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak tüm argümanlar düşünülmüş ve buna göre de projelendirilmiştir. Dolayısıyla bölgedeki su kaynaklarının azalması, İstanbul'un su ihtiyacını olumsuz noktada etkileyecek bir durumu oluşturmamaktadır" ifadelerini kullandı.

BAKAN TURHAN ÇALIŞMALAR İÇİN TARİH VERDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Ankara'da düzenlenen Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) Geleneksel Toplantısı'na katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan ve inşaat sektörünün son durumunu değerlendiren Bakan Turhan, "İnşaat sektörü, kalkınma sürecindeki Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biridir. Çimento, seramik, mobilya, cam sanayi ve lojistik gibi örneklendirilebilecek 150 yan sektörü beslemektedir. Bu nedenle doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiye katkı sağlayan inşaat sektörü, ülkemiz ekonomisi açısından stratejik bir öneme sahiptir" diye konuştu.

Son günlerin ana gündem maddelerinden biri olan Kanal İstanbul projesi hakkında da konuşan Bakan Turhan, "İstanbul Boğazı'na alternatif sağlayacak mal ve can güvenliğinin teminatı olacak Kanal İstanbul'un tüm hazırlıkları bitmek üzere, inşallah önümüzdeki yıl kazmayı vuracağız. Ancak ezberciler yine sahnede" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum