Karadeniz'de büyük dönüşüm başlıyor

Birçok Karadeniz şehrinde kentsel dönüşüm çalışmaları yürütülecek.

13 July 2019
Karadeniz'de büyük dönüşüm başlıyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla afet riski taşıyan bölgelerde güvenli yaşam alanları sağlanıyor. Bu kapsamda Karadeniz bölgesinde de yeni dönüşüm çalışmaları yürütülecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karadeniz İklim Değişikliği Eylem Planı'nı (KİDEP) açıkladı. Trabzon'da katıldığı toplantıda söz konusu planı açıklayan Bakan Kurum, öncelikle Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’de bulunan dere yataklarındaki riskli binaları tespit edeceklerini kaydetti.

Bölgede şu an yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Kurum, "6 ilimizde bulunan ve birinci derece risk grubundaki 367 derenin taramasını bitirdik. Riskli bölgelerde yaşayan 2 bin aileyi, kentsel dönüşüm kapsamında yapacağımız konutlara taşıyacağız" diye konuştu.

TRABZON'DA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Trabzon Araklı'da tespit edilen 200 konutun dönüşümüne TOKİ aracılığıyla başlandığını kaydeden Bakan Kurum, "Bu riskli bölgelerde 2023 yılına kadar 15 bin konut inşa edeceğiz. Dere yatağında bulunan binaların taşınması sürecinde hiçbir mağduriyet yaşanmayacak. Taşınma ve kira yardımı başta olmak üzere her türlü desteği vereceğiz. Yüksek heyelan riski bulunan bölgelerde yer alan binalar tespit edilerek uygun alanlara taşınacak ve bu bölgelerde inşa faaliyetlerine izin verilmeyecek. Karadeniz Sahil Yolu’nda ve risk altında olan karayollarının altyapısının belli noktalarında ani oluşan taşkınların denize iletilmesini sağlayan su hatları ve tüneller yapacağız" şeklinde konuştu.

UZUNGÖL'DE KAÇAK YAPILAR YIKILIYOR

Karadeniz'in turistik bölgeleri arasında dikkat çeken Uzungöl'de incelemeler yapan Bakan Kurum, "Uzungöl çok özel bir yerimiz. Yılda yaklaşık 2-2.5 milyon ziyaretçisi var. Ancak Ayder Yaylası’nda olduğu gibi Uzungöl’ümüzde de tarihimize, kültürümüze uygun olmayan kaçak yapılar var. Aynı Ayder’de olduğu gibi vatandaşlarımız ile elbirliği içinde onlarla omuz omuza buradaki dönüşümü gerçekleştireceğiz. Uzungöl’de imar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapı var. Bunlara tebligatları yaptık. Süreç içerisinde yıkımını gerçekleştireceğiz" diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kayseri Oruçreis'te dönüşüm için görüşmeler başlıyor

Kayseri Oruçreis'te dönüşüm için görüşmeler başlıyor

Kayseri'deki yeni kentsel dönüşüm projesi Oruçreis bölgesinde hayata geçirilecek.

01 October 2021


Kayseri ve Gümüşhane için kentsel dönüşüm kararı

Kayseri ve Gümüşhane için kentsel dönüşüm kararı

Kayseri ve Gümüşhane şehirlerinde bazı bölgeler riskli alan ilan edildi.

30 September 2021


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum