Karşıyaka'da kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı

İzmir'in Karşıya ilçesinde kentsel dönüşüm çalıştayı düzenlendi.

20 January 2021
Karşıyaka'da kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı 30 Ekim 2020 günü Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen ve birçok İzmir ilçesinde yıkıcı etki yaratan depremden sonra İzmir'deki yapı stokunun durumu tartışılır hale geldi. Gelecekte benzer acıların yaşanmaması adına şehirde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı.

Karşıyaka Belediyesi tarafından Karabağlar Belediyesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi iş birliğiyle "Deprem ve Kentsel Dönüşüm Çalıştayı" düzenlendi.

İzmir'in yerel gazetelerinden olan İz Gazetesi'nin aktardığı habere göre, çalıştayı takip eden vatandaşların ilettiği sorular, uzman katılımcılar tarafından yanıtlandı. Aynı zamanda ortak dönüşüm çalışmaları için görüşmeler yapıldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM OFİSİ KURULDU

Söz konusu çalıştay ve ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, çalıştayda elde edilecek sonuçların yol göstereceğini belirterek, "Herkes artık sağlam bir zeminde olmadığımız, sağlam binalarda oturmadığımız ile ilgili çok daha endişeli hale geldi. Bu son yaşadığımız depremin hepimizde yarattığı tedirginlik daha öncekilerle karşılaştırılamayacak düzeyde gerçekleşti. Karşıyaka zemini ve binalarının eskiliği nedeniyle ciddi bir depremde büyük sorun yaşayabilecek, risk altındaki bir bölge. Bu nedenle İzmir’de kentsel dönüşüm çalışmalarının en öncelikli şekilde yapılması gereken bir ilçe. Son depremde yıkılan bina olmaması yanlış bir kanaat uyandırmamalı. Büyük bir depremde en büyük hasarı alacak ilçelerden biriyiz. Bu anlamda biz de daha fazla gecikmeden, acilen harekete geçebilmek için Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü kurduk. Önümüzdeki süreçte kentsel dönüşümü gerçek anlamıyla Karşıyaka’da uygulama konusunda bir irademiz var bunu kararlılıkla gerçekleştirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Uzman kişilerin yaptığı değerlendirmelerin çalışmalarda kendileri için çok önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Tugay, "Hepsi yol gösterici olacak. Bu süreci özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte götürmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Tunç Başkanımız da kentsel dönüşümü gerçekten çok ciddiye alıyor ve ivedi çözüm için kendi ekibini çalışmaya başlatmış durumda. Bu süreci birlikte götürmeye devam edeceğiz. Sayın Muhittin Selvitopu da hem Büyükşehir Belediyemizde bürokrat olduğu dönemden hem de Karabağlar Belediye Başkanı olarak bu konuda en fazla birikime sahip isimlerden biri. Kendisine, TMMOB üyesi destekçilerimize, akademisyenlerimize ve tüm katılımcılarımıza çalıştayımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum